Poslanci uleví loterijním společnostem, kvůli sportu

Jakub Novák
15. 2. 2013 11:46
V současném znění představuje návrh úlevu loterijním společnostem s nejistým výsledkem
Hazard, ilustrační foto.
Hazard, ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Návrh na snížení odvodů u kurzových sázek a číselných loterií o pět procentních bodů z 20 na 15 procent prošel Poslaneckou sněmovnou bez problémů do druhého čtení.

Zmíněný rozdíl by měli provozovatelé těchto loterií poskytnout Českému olympijskému výboru.

Ti poté budou muset tento dar zveřejnit způsobem, který umožní dálkový přístup k hodnotě tohoto daru a datu jeho předání.

Pod návrhem jsou podepsáni koaliční poslanci Pavel Svoboda (ODS) a Jan Smutný (TOP 09 / STAN).

"Je to jeden ze způsobů, jak trochu pomoci s financováním sportu. Není to nejlepší řešení, ale je aspoň nějaké. Je rozumné propustit tento návrh do druhého čtení," hájil návrh Svoboda.

Hlavním problémem navrhované úpravy, na který mimo jiné upozornil i kabinet, je jeho legislativní nedokonalost. "Vláda však současně upozorňuje, že předložený návrh zákona obsahuje věcné i legislativní nedostatky," citujeme z jejího stanoviska.

"Je zvoleno nevhodné řešení spočívající v pouhém snížení sazby odvodu s tím, že poplatník je pouze povinen zveřejnit, zda poskytl dar. V předloženém návrhu zákona však zcela chybí úprava sankcí pro případ jeho neposkytnutí," zdůrazňuje kabinet.

"Celá tato novela je šitá na míru ČOV, který je tu legislativně protežován. S tím problém nemám - problém mám s tím, že je tu předložena nekvalitní novela, obsahující mnoho věcí v rozporu s legislativou. Kromě retroaktivity je to také třeba absolutní absence sankcí," upozornila na tento problém na plénu sněmovny Jana Černochová.

"Jistota, že prostředky budou poskytnuty ČOV, není," dodala s tím, že tento návrh nepodpoří.

"Rýsuje se tu pozměňovací návrh, který zajistí, že nepůjde o žádnou boční uličku, ale že vše bude transparentní," uvedl k tomu Svoboda.

Pro návrh se vyslovil také ministr financí Miroslav Kalousek.

"Rozumím paní poslankyni Černochové, ale svým stanoviskem zaujala v podstatě neutrální stanovisko k návrhu, protože jeho myšlenku podporuje. Rád bych poprosil, abychom nehlasovali pro zamítnutí. Opravdu připravujeme pozměňovací návrh. Myšlenka sama o sobě by realizována být měla," uvedl na plénu.

Pro tento návrh se postupně vyslovili také například opoziční poslanci Petr Hulinský nebo Pavel Ploc (ČSSD).

O 210 milionů do rozpočtu méně

Podle důvodové zprávy sníží navrhovaná úprava příjmy státního rozpočtu o 210 milionů a rozpočty obcí o 90 milionů korun.

Důvodová zpráva uvádí, že údajně není možné legislativně zajistit, aby část odvodu byla ze zákona přímo příjmem Českého olympijského výboru.

"Proto se dohodli všichni provozovatelé loterií a kurzových sázek, že každoročně bezúplatně poskytnou ČOV finanční prostředky ve výši 5 % ze základu odvodu z loterií a z kurzových sázek. To za předpokladu, že bude legislativně snížen stávající odvod ve
výši 20 % z loterií a kurzových sázek na 15 %," argumentují předkladatelé.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy