Po Bushovi přijede do Prahy i ministr obrany USA

sim
19. 9. 2007 11:00
Robert Gates dorazí příští měsíc

Praha - Politiky čeká další klíčové jednání o umístění radaru americké protiraketové obrany na území Česka.

Za měsíc přijede do Prahy jednat americký ministr obrany Robert Gates. Stejně jako při červnové návštěvě prezidenta USA George Bushe, i tentokrát bude hlavním tématem schůzek radarová základna, která by mohla vyrůst v Brdech.

O návštěvě jako první informovala Mf Dnes, podle níž měl ovšem Gates dorazit už tuto neděli. Velmi dobře informovaný zdroj však Aktuálně.cz sdělil, že vysoce postavený politik bude v Česku až za měsíc.

Čeští politici v tuto chvíli řeší zejména případný právní status amerických vojáků, kteří by radar obsluhovali. "Je to jedna z klíčových otázek," uvedl v pondělí ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Schwarzenberg se domnívá, že česká strana prosadí své stanovisko, které počítá s tím, že uvnitř radarové základny budou vojáci podléhat americkému právu a "jakmile vylezou, je zde na řadě český právní řád."

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy