Piráti žalují Klause: Hrad stále tají autory amnestie

Zuzana Hronová Domácí Zuzana Hronová, Domácí
13. 2. 2013 16:00
Jde o ústavní právo prezidenta, hájí Klause jeho kancelář Ladislav Jakl
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zatímco důsledky amnestie jsou zřetelné, její příčiny a okolnosti vzniku nadále zůstávají obestřeny tajemstvím. Zatím nepomohlo ani odvolávání na zákon o svobodném přístupu k informacím.

Poté, co prezidentská kancelář odmítla poskytnout informace o přípravách amnestie a o lidech, kteří o ní věděli předem, rozhodl se první místopředseda pirátské strany Jakub Michálek podat na prezidenta žalobu.

Michálkovu původní žádost odmítl vedoucí kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl s tím, že prezident nemusí nic vysvětlovat.

"Obsahem správní žaloby je návrh, aby soud prohlásil některé chaotické výroky v rozhodnutí kanceláře prezidenta republiky za nicotné, neboť vůbec nebyla dána věcná příslušnost k jejich vydání. Hlavní částí žaloby je návrh, aby soud zrušil Weiglovo rozhodnutí o odmítnutí žádosti o informace," uvedl Michálek.

Michálek žádá přednostní projednání

Pokud soud rozhodnutí zruší, nařídí Hradu, aby informace poskytl, a kancelář neuposlechne, může podle Michálka skončit v exekuci.

Místopředseda a právnička Hana Marvanová, která ho zastupuje, požadují, aby soud věc projednal přednostně.

"Máme kvůli přístupu Kanceláře prezidenta republiky důvodné obavy, že informace budou protiprávně zničeny a následující prezident je vůbec nebude schopen poskytnout. Aby byl svobodný přístup zachován, je třeba, aby soud rozhodl ještě za úřadu prezidenta Klause," doplnil Michálek.

Neuspělo ani občanské sdružení 

Lidé z občanského sdružení Lepší Kladno to také zkoušeli přes zákon o svobodném přístupu k informacím. Ani oni nepochodili a uvažují o žalobě.

Kladenské protikorupční sdružení podalo dotaz dle zákona o svobodném přístupu k informacím kanceláři prezidenta, Úřadu vlády a ministerstvu spravedlnosti. Žádali informace o autorství amnestie. Odpověděl jim tajemník prezidenta republiky a ředitel odboru politického Ladislav Jakl.

"Odpovědi jsme dostali, ale v tak neuspokojivé a zákon porušující podobě, že podáme odvolání či stížnost pro porušení zákona a následně podáme správní žalobu. Odpověď pana Jakla z kanceláře prezidenta je výsměchem dobrým mravům i zákonu," zlobí se Milan Hamerský, tiskový mluvčí sdružení Lepší Kladno, a cituje ze správního řádu: "Veřejná správa je službou veřejnosti. Každý, kdo plní úkoly vyplývající z působnosti správního orgánu, má povinnost se k dotčeným osobám chovat zdvořile a podle možností jim vycházet vstříc."

Prezident nemusí amnestii zdůvodňovat, žádost se odkládá

Co Hamerského a spol. tolik rozhněvalo? Ladislav Jakl jim nejprve suše citoval z ústavy, že prezident má právo udělovat amnestii, "s tím, že za rozhodnutí prezidenta republiky, které vyžaduje spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády, odpovídá vláda".

Z výše uvedeného tedy podle Jakla vyplývá, že autorem vyhlášené amnestie je podle Ústavy ČR prezident a jeho rozhodnutí bylo kontrasignováno předsedou vlády.

"Kancelář prezidenta republiky posoudila vaši žádost  o informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím jako nedůvodnou. Jde o ústavní právo prezidenta republiky, které nemusí nikomu zdůvodňovat, a žádost se proto odkládá," končí Ladislav Jakl svou odpověď.

Úřad vlády: Nepodíleli jsme se, nejednali jsme

Sdružení rovněž kontaktovalo Úřad vlády a tázalo se ho, zda se podílel některý z členů vlády na přípravě textu amnestie, zda tento text byl před jeho vyhlášením vládou projednán či zda si vláda nechala zpracovat studii o dopadu rozhodnutí prezidenta republiky o amnestii.

Na všechny dotazy dostali od ředitele tiskového odboru Michala Schustera zamítavé odpovědi s tím, že vláda jednala o amnestii až 9. ledna, tedy zpětně.

Lepší Kladno se podílí na iniciativě 24 sdružení, která navrhují, aby kvůli amnestii senátoři jednali o podání žaloby na prezidenta republiky Václava Klause pro velezradu za "jednání proti demokratickému řádu". Dlouhodobě se pak snaží usilovat o posilování právního státu.

"Není možné tolerovat porušování zákonů a stavění se nad ně. Rozhodnutí prezidenta podepsané premiérem se dotýká desítek tisíc lidí přímo a nás všech nepřímo, jako takové musí být odůvodněné a soudně přezkoumatelné," říká mluvčí Hamerský.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy