Parlamentní strany posilují na úkor malých hráčů

Domácí Domácí
21. 9. 2010 17:50
Volební průzkum CVVM naznačuje, že by si všechny strany v Poslanecké sněmovně polepšily
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pokud by se volby do poslanecké sněmovny konaly dnes, pak by k urnám dorazilo přibližně stejně lidí, jako v květnu. Stranám, jež se do dolní komory parlamentu dostaly, by ale naházely více hlasů. Vyplývá to z čerstvého průzkumu agentury CVVM.

Podle něj by 60 procent lidí volit šlo - tedy konkrétně 31 procent rozhodně a 29 procent asi ano. U posledních voleb bylo necelých 63 procent.

Volební výsledek by vypadal rovněž velmi podobně. Z těch, co by volit šli a nebo si nebyli jisti, by pětina hodila hlas ČSSD, patnáct procent z nich by pak preferovalo ODS, jen 10,5 procenta všech hlasů by připadlo TOP 09.

Odraz volebních výsledků je však patrnější z čísel, která přináší tzv. volební model, který zahrnuje pouze ty respondenty, kteří by "rozhodně" nebo "spíše ano" k volbám dorazili. Tam ČSSD kraluje se 27 procenty získaných hlasů, ODS je v závěsu s 23,5 procenty, TOP 09 je třetí s 16,5 procenty, 14 procent by dostala strana Věci veřejné a předběhla by tak komunisty s 12,5 procenty hlasů.

Daleko za hranicí volitelnosti by pak byly KDU-ČSL (2,5 procenta) a Strana zelených (1 procento).

Volby na konci května pro srovnání dopadly následovně: 22 procent pro ČSSD, 20 procent pro ODS, 16,7 procenta pro TOP 09, přes 11 procent pro KSČM a necelých 11 procent získali "Véčkaři".

Jedinou změnou v pořadí by tak bylo posílení VV.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat mj. přestupkovou bezúhonnost. Vládní novelu podpořila Sněmovna

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu, Poslanci zákon schválili v prvním čtení

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy