Okamura nechce do výborů. Plánuje budovat Úsvit

Jan Němec (redaktor) Lucie Stuchlíková Jan Němec (redaktor), Lucie Stuchlíková
4. 12. 2013 16:15
Místo práce ve výborech se chce Okamura věnovat voličům a budování strany.
Tomio Okamura
Tomio Okamura | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Přišel jsem do Sněmovny pracovat, sliboval Tomio Okamura po svém zvolení poslancem.

Nyní to ale vypadá, že spíše než zdlouhavá zasedání sněmovních výborů ho lákají setkání s občany a budování vlastní strany.

Okamurovo jméno se neobjevuje v žádném z návrhů na obsazení 17 sněmovních výborů, které ve středu projednávají poslanci.

"Dohodl jsem se s našimi poslanci, aby odborně zajišťovali výbory, abych se já mohl věnovat straně jako celku, kontaktu s občany a budování Úsvitu přímé demokracie," řekl Okamura.

O Okamurovi se přitom v zákulisí spekulovalo jako o možném šéfovi obranného výboru. "Ano, naznačovali mi, že jako předseda bych mohl pomýšlet i na vedení výboru," komentoval to šéf Úsvitu.

Předsedové ostatních stran se přitom o členství v nějakém výboru ucházejí. Výjimkou je Bohuslav Sobotka, který se téměř jistě stane premiérem, což je funkce s účastí ve výboru neslučitelná.

Miroslava Němcová (ODS) se uchází o členství v organizačním výboru. V něm z titulu místopředsedy Sněmovny zasednou i Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Vojtěch Filip (KSČM). 

Karel Schwarzenberg (TOP 09) míří do zahraničního výboru. Andrej Babiš má zájem o funkci v hospodářském výboru. Pokud by se stal ministrem, musel by z výboru zase odejít.

Nemůžu se rozkrájet

Spolustraníci podle všeho chtěli, aby se Okamura zapojil do ústavně-právního výboru, kde pracoval už jako senátor. Okamura však o angažmá neměl zájem.

"Všechny výbory obsazujeme, takže odborná práce je zajištěna. Jsem známý a denně mi chodí až 400 podnětů od občanů. Je potřeba, abych byl k dispozici jim, nemůžu se rozkrájet," dodává šéf Úsvitu.

Okamura nicméně mohl při plánování výborů spoléhat spíše na to, že se nakonec stane místopředsedou Sněmovny. I tato funkce by totiž znamenala, že by ve výborech zasedat nemohl.

"Víte, že ani nevím? Ani se nepamatuju, co jsme řešili dřív. Nejsem člověk, který by usiloval o funkce," říká k této otázce Okamura, který se do vedení Sněmovny pokoušel dostat již dvakrát.

Ani jednou však v souboji s kandidátem TOP 09 nedostal potřebný počet hlasů. Zda se bude ucházet o funkci znovu ve třetí volbě, přímo komentovat nechtěl. Řekl pouze, že Úsvit má o místo nadále zájem a konkrétní jméno musí schválit klub.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy