Nové jméno teď nehledám, říká Peake. Vacka Nečas zamítl

Domácí Domácí
15. 11. 2012 17:31
Premiér očekává od Karolíny Peake jiný návrh na tento post
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Mluvilo se o tom již  několik týdnů a nyní to vypadalo jako hotová věc: Odcházejícího  ministra dopravy Pavla Dobeše (LIDEM) měl vystřídat Robert Vacek, podřízený Karolíny Peake z vládního výboru pro boj s korupcí.

Jenže ve čtvrtek odpoledne premiér Petr Nečas oznámil: Vacka prezidentovi nenavrhnu.

"Dnes jsem oznámil místopředsedkyni vlády a předsedkyni strany LIDEM Karolíně Peake, že nenavrhnu Roberta Vacka prezidentu republiky ke jmenování ministrem dopravy. Dospěl jsem k názoru, že tento nominant strany LIDEM by nebyl přínosem pro resort ministerstva dopravy," uvádí se v premiérově prohlášení.

Předsedkyni Peake sdělil, že od ní očekává jiný návrh na tento post. "Plně respektuji, že kandidátem na ministra dopravy má být zástupce navržený stranou LIDEM," dodává Nečas.

Schůzku s premiérem Karolína Peake potvrdila. "Premiér mi sdělil svůj názor. Objektivní důvody pro nejmenování Roberta Vacka mi nesdělil. V této chvíli nového kandidáta vybírat nehodlám," sdělila Aktuálně.cz.

O situaci má jednat předsednictvo liberálních demokratů příští týden.

Vacek sám ČTK řekl, že situaci nechce příliš komentovat, jde podle něj o "věc pana premiéra".

Prezident Václav Klaus se rezolutně postavil již proti samotné rezignaci Pavla Dobeše. Považuje ho podle svých slov za úspěšného ministra dopravy.

"Ministr Dobeš se mi zdál jako jeden z relativně velmi úspěšných ministrů právě tohoto velmi složitého resortu, takže já necítím problém defektu jeho práce a nikdy jsem o něm předsedou vlády či někým jiným nebyl informován. To říkám velmi rezolutně a velmi nahlas," řekl Klaus ve středu novinářům v Rakousku, kde je na státní návštěvě.

Nečas odvolání Dobeše již několikrát odmítnul, podle spekulací údajně z důvodů, že přes něj mohl dosazovat do resortu dopravy své lidi. Nyní vzal jeho demisi na vědomí. Vacek však u něj neprošel, ačkoliv za něj místopředsedkyně vlády a šéfka strany LIDEM významně lobovala.

"Má mou důvěru. Je to člověk, který má zkušenost z ministerstva dopravy. Rok a půl funguje jako náměstek sekce pro organizaci boje s korupcí," přiblížila ve středu důvody tohoto svého personálního výběru.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy