Nekonečný sněmovní chaos. Smír narušen dřív, než začal

Kateřina Eliášová
23. 2. 2010 17:06
Schůze je neplatná. Kdepak, není, hádá se opětovně ODS s ČSSD
Dokáží se tito lidé shodnout ještě na něčem užitečném? Ukáží následující dny
Dokáží se tito lidé shodnout ještě na něčem užitečném? Ukáží následující dny | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Deklarovaný smír českých poslanců, že ve sněmovně místo řečnění a obstrukcí přistoupí ke schvalování zákonů, byl prakticky narušen už pár hodin před tím, než byl schválen.

Byť se "klid zbraní" týká konkrétních dní, přesně 10. a 17. března, kdy zákonodárci projednají jen vládní předlohy, problém je u schůze svolané před těmito daty.

Řeč je o čtvrtku 25. února, kdy mají poslanci řešit mimo jiné zákon vrácený senátem, který by nově zavedl možnost zorganizovat krajské referendum. Lpí na něm zejména sociální demokraté, kteří dnes až na Prahu kraje ovládají.

Tluchoř žaluje: schůze neplatí

Sněmovní bitvy předchozích týdnů potvrdily, že na koni je ten, kdo zná dobře jednací řád dolní komory. Na ten se v pondělí večer odvolával šéf poslanců za ODS Petr Tluchoř. Podle něj je totiž svolání čtvrteční schůze neplatné.

"Sociální demokraté a pan předseda Vlček bohužel zřejmě bez konzultace s odborníky svolal čtvrteční schůzi a přehlédl ustanovení jednacího řádu Poslanecké sněmovny, který mluví o tom, že na schůzi, která je svolaná na podpisy poslanců, není možné projednávat zákony vrácené Senátem nebo prezidentem," vysvětloval večer v Rádiu Impuls.

Ohroženo jsou podle Tluchoře i další zákony, které socialisté na program vybrali. Chtějí jednat například o lobbingu či anonymních akciích. "Bojíme se, že projednání všech ostatních bodů by mohlo být zpochybněno," uvedl Tluchoř.

Vlček: sejdeme se, vysvětlíme si to

Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) se okamžitě prostřednictvím médií pokusil Tluchořovu hypotézu vyvrátit. Hájí se tím, že nemůže navržený program schůze svévolně měnit.

O případných sporech tak prý musejí poslanci hlasovat. A proto se taky podle něj musejí sejít.

"Případné problémy spojené s obsahem navrženého pořadu schůze je třeba řešit následně při schvalování pořadu schůze ve sněmovně, a to eventuálním hlasováním sněmovny o sporných věcech. Svolání schůze je proto platné, pouze musí být na začátku schůze vyjasněna otázka, zda lze na "mimořádné" schůzi projednávat též zákony vrácené nebo zamítnuté Senátem," zní úřední vysvětlení tiskového odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny.

Přestřelky a předhánění se v počtu mimořádných schůzí by měly skončit přibližně kolem 21. března.

Po tomto datu se totiž nestihne povinné sněmovní kolečko, zahrnující i schválení zákona senátem a prezidentem tak, aby zákon mohl začít platit.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy