Lobbista v TOP 09? Schwarzenbergovi to nevadí

Eliška Bártová Eliška Bártová
16. 1. 2010 11:30
Lobbista Jan Levíček stojí v čele brněnské organizace
Foto: Jan Langer

Praha - Vedení TOP 09 nevadí, že její brněnskou organizaci vede vlivný lobbista, jenž prosazoval zájmy například stravenkového giganta Sodexo.

Předseda strany Karel Schwarzenberg o aktivitách Levíčka až do upozornění Aktuálně.cz nevěděl a v listopadu slíbil, že si ho prověří. Nyní dospěl k závěru, že lobbista v řadách TOP 09 není na závadu.

"Není kandidátem, tak nemůže být rozpor mezi jeho povoláním a politickou činností," uvedl Schwarzenberg. "Je jen předsedou sdružení, které ho demokraticky zvolilo do čela, proti tomu nemohu nic namítat. Jiné by to bylo, kdyby byl poslancem, nebo zastupitelem."

Čestný člen

Jenže Levíček, jenž od loňského ledna s firmou sídlícím v daňovém ráji vlastní 30% podíl v lobbistické firmě CEC Government Relations, je zároveň starostou brněnské městské části Ořešín.

Levíček (s brýlemi) na sněmu TOP 09
Levíček (s brýlemi) na sněmu TOP 09 | Foto: Jan Langer

V Levíčkově případě to podle Schwarzenberga také nevadí. "U malé městské části je to něco jiného než u poslance či senátora," říká předseda strany. "Každý člověk má své povolání a povolání lobbisty, když dodržuje mantinely, je počestné povolání. Není férového ho podezírat."

Schwarzenberg naopak ocenil, že Levíček se ke svému povolání hlásí (informace o jeho spojení s lobbingem ovšem vyšly najevo až po zveřejnění článku na Aktuálně.cz).

"Znám spoustu politiků, kteří jsou ve skutečnosti lobbisté, ale nejsou tak upřímní, aby to přiznali," míní předseda TOP 09. "Dokud to otevřeně přiznává, tak je mi to milejší, než když to dělá skrytě. A dokud se nedokáže, že došlo ke střetu zájmů, tak jsem povinen ho považovat za čestného člena."

Politik nebo lobbista?

Jan Levíček byl před vstupem do Schwarzenbergovy strany členem KDU-ČSL. Předseda lidovců Cyril Svoboda charakterizoval Levíčka jako muže, který za ním vždy přicházel nikoliv jako politik, nýbrž jako lobbista soukromých firem.

Levíček se například snažil zajistit, aby sněmovnou i senátem prošla novela zákona o sociálních službách. Byla nenápadná, ale otevírala stravenkové firmě cestu k novým příjmům.

Zaváděla totiž nový způsob, jak vyplácet peníze lidem s postižením - právě formou poukázek.

"Lobbistický tlak stravenkových firem byl enormní a tak brutální, že mu některé zájmové organizace a někteří poslanci podlehli," řekl tehdy Aktuálně.cz bývalý ministr práce a sociálních věci Petr Nečas z ODS. "Byl tak silný, že kdybychom se nedohodli na nějaké variantě, byl by ten zákon shozen ze stolu."

 

Právě se děje

před 17 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy