Komunisté se bojí o pověst. Chtějí partnery bez afér

Martina Machová Radek Nohl Martina Machová, Radek Nohl
21. 10. 2012 13:20
KSČM podle zdrojů obeznámených s vyjednáváním nechce v radě hejtmanku Janu Vaňhovou
Předseda českých komunistů Vojtěch Filip.
Předseda českých komunistů Vojtěch Filip. | Foto: Jan Langer

Ústí nad Labem, Praha - Komunističtí vyjednavači o nových krajských koalici dostali ze svého ústředí pokyn, aby při sestavování vlády v ústeckém hejtmanství dbali i na "dobrou pověst" politiků, které přizvou do rady.

Podmínka se týká zejména sociálních demokratů, nad kterými visí stín předvolebního zatýkání.

Počátkem září si totiž pro dvojku místní sociálnědemokratické kandidátky a vicehejtmana Pavla Koudu přišel protimafiánský policejní útvar. Vyšetřovatelé jej spolu s dalšími pěti lidmi viní z machinací s evropskými dotacemi.

Nyní ústečtí komunisté mají doporučení, aby po sociálních demokratech chtěli doklad, že si pro lidi, které jim navrhnou do rady, nepřijde v následujících dnech policie stejně jako v případě zmiňovaného Koudy.

"Samozřejmě nikdo nemůže vědět, na čem policie pracuje, ale neradi bychom, aby se nová krajská vláda hned zkompromitovala," přiznal doporučení ústeckým straníků předseda KSČM Vojtěch Filip.

Zatímco v týdnu ještě odmítl být konkrétní, v nedělním pořadu televize Prima Partie upřesnil, že se jedná hlavně o Ústecký kraj a ČSSD. Filip zároveň považuje postup komunistického vyjednávače na Ústecku Oldřicha Bubeníčka za správný.

Komunisté mají problém zejména s dalším pokračováním působení ve vedení hejtmanství dosluhující hejtmanky Jany Vaňhové a předsedy krajské organizace ČSSD a jejího náměstka Arna Fišery.

KSČM v kraji vyhrála volby a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka pak vedení ústecké ČSSD nepřímo vyzval k odstoupení 

V současnosti vyjednávají komunisté o koalici se sociálními demokraty i regionální stranou Severočeši.cz. Dosud nepadlo rozhodnutí, zda uzavřít koalici s jedním partnerem, nebo oběma.  Rozhodnutí by mohlo padnout v pondělí.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy