Komunisté: Radar by měla schválit ústavní většina

Hana Pražáková
5. 10. 2008 14:30
Podle dosavadního výkladu stačí 101 hlasů, ne 120
Předseda KSČM Vojtěch Filip
Předseda KSČM Vojtěch Filip | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Komunisté chtějí, aby o umístění americké protiraketové základny v Brdech rozhodla ústavní většina. V nedělních Otázkách Václava Moravce to řekl předseda strany Vojtěch Filip.

Pro přijetí smluv by tak muselo hlasovat nejméně 120 poslanců. Podle dosavadních výkladů ústavy by stačila jen nadpoloviční většina všech poslanců a senátorů.

"Ústava České republiky nezná pojem, který by umožňoval trvale umístit cizí vojenskou základnu na území Česka. A protože to v ústavě není, chceme, aby se hlasovalo ústavní většinou. Pokud tento návrh neprojde, budeme dále zpochybňovat takto uzavřenou smlouvu," řekl v diskusním pořadu Filip.

Dodal, že komunisté by v případě, že by smlouva o radaru neprošla ústavní většinou, podali stížnost k ústavnímu soudu.

Místopředseda vlády Alexander Vondra ale trvá na tom, že ke schválení smlouvy stačí jen nadpoloviční většina hlasů.

"Ke stížnosti má KSČM právo. Vláda ale nemá důvod svá stanoviska měnit. U všech právních rozborů, které máme k dispozici, stačí ke shodě v parlamentu 101 hlasů," řekl Vondra, podle něhož chce komunistická strana vytáhnout Česko z bezpečnostní sféry Západu.

Sněmovna má smlouvy o radaru projednávat v prvním čtení na schůzi v úterý 21. října. Není vyloučeno, že do konce října bude smlouvy schvalovat také Senát.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 56 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy