Klub zelených poslanců má teď jen čtyři členy

Simona Holecová
22. 11. 2008 16:40
Ani tak Strana zelených o výhody nepřijde
Věra Jakubková (vlevo) a Olga Zubová
Věra Jakubková (vlevo) a Olga Zubová | Foto: Ondřej Besperát

Pardubice - Mít klub Strany zelených ve sněmovně větší prostory, už by se tam poslanci této strany nemuseli najít...

Po sobotním rozhodnutí Olgy Zubové a Věry Jakubkové, že se přidají do - dnes již - tábora těch, kteří ve sněmovně nejsou v klubu strany, za niž byli zvoleni, zůstávají v klubu SZ pouze čtyři poslanci.

Martin Bursík (předseda strany, ministr, vicepremiér), Kateřina Jacques (místopředsedkyně strany), Ondřej Liška (ministr, 1. místopředseda strany) a Přemysl Rabas (předseda poslaneckého klubu SZ).

Navzdory tomu zelení o svůj klub a z toho plynoucí výhody nepřijdou.

Vznikl totiž po úpravě jednacího řádu, který schválila sněmovna. V něm se píše, že k existenci klubu SZ jsou zapotřebí minimálně tři poslanci.

Mít klub s sebou nese drobné výhody materiální (peníze na činnost či služební auto) a hlavně "mocenské". Předseda klubu totiž může kdykoli zasáhnout do rozpravy poslanců a požádat například o přestávku na jednání své frakce. Což umožňuje stranám mimo jiné provádět obstrukce.

Zubová a Jakubková zatím neřekly, co budou dělat dál. Soubor nezařazených poslanců nicméně rozšířily na osm členů.

Nejprve opustil v říjnu 2006 klub poslanců ČSSD a posléze i stranu Michal Pohanka. Dva měsíce poté vystoupil z téhož klubu Miloš Melčák, ten byl z ČSSD vyloučen. Oba muži doplatili na to, že se rozhodli podpořit vládu při hlasování o důvěře.

Po volbě prezidenta republiky se v únoru 2008 rozhodli sociální demokraté ze svého klubu vyloučit Evžena Snítilého. Pak ho vyloučili i ze strany. Šlo o trest za to, že podpořil Václava Klause a nikoli Jana Švejnara, za něhož ČSSD lobbovala.

V červnu opustil klub ČSSD Petr Wolf, následně opustil i stranu.

Podzim 2008 byl pak ve znamení odchodů z ODS.

Klub občanských demokratů v rychlém sledu opustili v září Juraj Raninec a Jan Schwippel. Členy ODS zůstali. U obou šlo o protestní odchod - vadilo jim, jak se vedení klubu postavilo ke kauze Morava, v níž šlo o nastrčené kompro na Vlastimila Tlustého.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy