Klaus letos bude chybět v Davosu. Nejede ani premiér

Martina Macková
21. 1. 2008 19:06
Svou kdysi tradiční akci prezident vynechává
Klaus na předvolebních cestách po Česku, naposled v Plzni
Klaus na předvolebních cestách po Česku, naposled v Plzni | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Hlava České republiky a československé ekonomické transformace Václav Klaus bude letos opět chybět na světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.

Sem se pravidelně sjíždějí světoví politici a byznysmeni k debatě nad globálními tématy - od změn klimatu po růst světového hospodářství.

Klaus býval přitom na fóru pravidelným hostem léta. Loni v Davosu už nebyl a letos bude mít také absenci.

"Je to náhražka dvaceti zahraničních cest a úspora tisíců kilometrů létání z jednoho konce světa na druhý," řekl přitom o cestách do Davosu ještě před dvěma lety České televizi.

Loni například do vysokohorského městečka přijelo 24 hlav států.

Nebylo to ani v plánu

V idylickém prostředí švýcarského Davosu jednaní politici, ekonomové i celebrity.
V idylickém prostředí švýcarského Davosu jednaní politici, ekonomové i celebrity. | Foto: Reuters

Proč Václav Klaus fórum světových politiků a ekonomů vynechává, není zcela jasné. Na dotaz Aktuálně.cz, zda za neúčastí stojí blížící se prezidentská volba, prezidentův mluvčí neodpověděl.

Potvrdil ale, že prezident skutečně neodjede. "Do Davosu prezident nejede. Netuším, zda místo něj někdo jede nebo jak je konference obsazena, ale jeho odjezd se ani neplánoval," řekl Aktuálně.cz Petr Hájek.

Klaus zůstane v Praze. Ve středu, kdy fórum začíná, bude v Autoklubu na semináři Centra pro ekonomiku a politiku prezentovat svou novou knihu Makroekonomická fakta české transformace.

Za necelé tři týdny ho čeká souboj s Janem Švejnarem o post prezidenta. Do té doby se hodlá ještě setkat s poslanci Strany zelených.

Nejede ani premiér a ministr

Foto: ITC

Davoského fóra využilo Československo hned po změně režimu v roce 1989 jako okna do světa. V roce 1990 se tam premiér Marián Čalfa sešel hned s padesátkou významných byznysmenů.

Letos do tohoto města nepřijede ani český premiér Mirek Topolánek. "Ani premiér, ani ministr financí do Davosu nepojedou," řekla Aktuálně.cz mluvčí vlády Jana Bartošová.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy