Kalousek se omluvil europoslancům, které nazval idioty

Domácí Domácí
26. 9. 2011 17:18
ODS vyzvala své koaliční partnery z TOP 09, aby se od Kalouskových výroků distancovali
Miroslav Kalousek.
Miroslav Kalousek. | Foto: Reuters

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek se omluvil dvěma europoslancům z řad ODS, které nazval "bezvýznamnými idioty".

Tvrdým výrokem se ohradil proti jejich kritice, že nejezdí na zasedání ministrů financí EU a často se nechává zastupovat.

Kalouskovi to vyčetli europoslanci za ODS Hynek Fajmon a Ivo Strejček na webu ODS minulý víkend.

"Na adresu dvou europoslanců jsem použil výrazy, které jsem použít neměl a za jejichž vyřčení se hluboce stydím. Takové výroky skutečně nepatří ani do politiky, ani do slušné společnosti. Velmi se proto všem omlouvám," uvedl ministr Kalousek v písemném prohlášení, které rozeslal médiím.

"Trvám však na tom, že své povinnosti v Radě ministrů Evropské unie plním svědomitě," dodal směrem ke kritice europoslanců.

ODS na útoky reagovala výzvou směrem ke svým koaličním partnerům z TOP 09, aby se strana od Kalouskových urážek distancovala.

"Jeho výroky a chování z posledních dní vypovídá spíš o momentálním stavu jeho mysli, než o těch, kterým jsou jeho slova určena," poznamenal premiér Petr Nečas.

Kalousek: Vytáhněte si moji účast!

"Byl bych docela rád, kdybyste si vytáhla moji účast na zasedáních ministrů financí a vzkázala těm europoslancům, jejich jména si nepamatuji, protože jsou příliš bezvýznamní idioti, že jezdím na všechna důležitá zasedání, pokud náhodou není něco důležitějšího," sdělil Kalousek redaktorce Lidových novin (LN).

"Europoslanci Strejček a Fajmon jsou opravdu zlobou nadaní idioti, kteří o tom nic nevědí," dodal Kalousek.

Skutečnost je taková, že za poslední rok, kdy gradovala dluhová krize v eurozóně, se Kalousek zúčastnil sedmi ze třinácti zasedání Rady pro hospodářské a finanční záležitosti (tzv. Ecofin), napsaly LN.

Europoslanec za ODS Hynek Fajmon ale trvá na svém: "Neúčast ministra na více než 40 procentech zasedání Ecofinu je skandální a neomluvitelná, stejně jako vystupování náměstka, který nedodržuje mandát vlády České republiky," citoval deník.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy