Jihočeskému kraji povládne koalice ČSSD a ODS

Jakub Antoš
19. 11. 2008 13:30
Hejmanem se stane socialista Jiří Zimola

České Budějovice - Zástupci ČSSD a ODS podepsali dohodu o spolupráci ve vedení Jihočeského kraje. Hejtmanem se má stát sedmatřicetiletý Jiří Zimola. Definitivní složení krajské rady musí odsouhlasit zastupitelstvo, které se sejde 24. listopadu.

Vedle křesla hejtmana chtějí sociální demokraté šest dalších křesel v krajské radě, ODS získá čtyři. Lidovci a komunisté zůstanou v opozici.

Zimola dnes výměnu v takzvané krajské vládě popsal sportovní terminologií. Hřiště podle něho zůstává stále stejné, částečně i někteří hráči.

"Přicházejí ale noví, neunavení trenéři, kteří mají dlouholeté zkušenosti a plno sil, aby zápas pro všechny Jihočechy dopadl co nejlépe. Budeme hrát podle pravidel - rozhodně ne jen pro krásu, ale pro užitek všech Jihočechů tak, abychom se po skončení zápasu nemuseli za výsledek a předvedenou hru stydět," řekl budoucí hejtman serveru ceskenoviny.cz.

Zimolovým statutárním zástupcem se má podle koaliční dohody stát občanský demokrat Martin Kuba. Pětatřicetiletý lékař bude zodpovídat za regionální rozvoj a dopravu.

Kuba tak střídá dosavadní jedničku krajské ODS a odstupujícího hejtmana Jana Zahradníka. V minulém týdnu se Zahradník rozhodl, že do žádné funkce v kraji ani v místní ODS kandidovat nebude.

Dalšími členy rady budou Ivana Stráská (ČSSD) - zdravotnictví a sociální věci, Jaromír Slíva (ČSSD) - finance, Jana Krejsová (ČSSD) - školství a rozvoj podnikání, Karel Vlasák (ODS) - zemědělství a rozvoj venkova a František Štangl (ODS) - kultura a cestovní ruch.

Neuvolněnými radními se stanou tři zástupci ČSSD - Blanka Procházková, Jaromír Novák a Václav Valhoda - a Karel Matoušek z ODS.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Prezident Čadu Idris Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idris Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy