Hnutí ANO si výrazně polepšilo, má 33,7 procenta hlasů. Druzí jsou Piráti, uvádí STEM

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 6. 2020 12:47
V květnovém volebním modelu STEM si polepšily vládní strany, ANO na 33,7 procenta z březnových 30,8. ČSSD na 8,9 procenta z březnových 7. Opoziční Piráti si naopak výrazně pohoršili, mají 12,8 procenta oproti březnovým 15,2. ODS ubyla podpora jen mírně. Poslance by neměly TOP 09 a STAN.
Volební model STEM květen 2020
Volební model STEM květen 2020 | Foto: Aktuálně.cz

Květnový výzkum se uskutečnil v době od 22. května do 1. června 2020, tedy již po skončení nouzového stavu a v době uvolňování přijatých opatření.

K výrazným změnám podle STEMu ve volebních preferencích zatím nedošlo. Trochu získali ti, kteří byli nejvíce vidět: ANO a ČSSD.

ANO podle výzkumníků sice v průběhu krize posílilo, kvalita jeho podpory je ale spíše průměrná. ČSSD byla jako součást vládní koalice při řešení epidemie také více vidět, díky čemuž též zaznamenala nárůst. "Vztah ke straně i zájem příznivců sociální demokracie o politiku je však nadále chabý," konstatuje STEM.

Naopak opoziční Piráti si oproti počátku krize pohoršili - z březnových 15,2 na květnových 12,8 procenta. "U politicky motivované části obyvatelstva tolik neztratili, pro širokou veřejnost ale patrně nejsou příliš srozumitelní," uvádí STEM. 

ODS je na místě třetím a vykazuje podle autorů volebního modelu stabilní charakteristiky jak co do rozsahu, tak i kvality přízně. Ubyla jí podpora jen mírně z 11,8 na 11,4 procenta.

Obdobně "zůstala na svých" i KSČM. V březnu by dle volebního modelu STEM skončila se ziskem 7,4 procenta, v květnu by dostala 7,3 procenta hlasů.

Výrazněji ztratila SPD. Zatímco v květnu by dostala 6,5 procenta hlasů, v březnu to bylo 8,6. V průběhu krize si dle STEMu nejspíš nenašla silnější protestní téma.

Poslední stranou, která by se v květnu probojovala do sněmovny, by byli lidovci. Ti si polepšili z 5,5 na 6,1 procenta hlasů.

Pro vstup do sněmovny nutnou pětiprocentní hranici by v květnu nepřekonal STAN (4,2 procenta) ani TOP 09 (3,3 procenta). Lépe než topka dopadla ještě Trikolóra poslance Václava Klause mladšího, obdržela by 3,5 procenta hlasů.

Pro srovnání: volební model STEM v březnu 2020

Volební model STEM pro březen 2020.
Volební model STEM pro březen 2020. | Foto: Aktuálně.cz

Vládní většina 105 hlasů

Procentní zisky stran ve volebním modelu ještě nevyjadřují konečný výsledek voleb. Ten vznikne až přepočítáním výsledků voleb v jednotlivých krajích na volební mandáty.

Podle něj by ANO získalo 88 křesel, Piráti 31, ODS 25, ČSSD 17, KSČM 15 a KDU-ČSL stejně jako SPD 12 mandátů. Současná koalice ANO a ČSSD by tak měla většinu 105 hlasů.

Při dotazu, zda se respondenti chtějí zúčastnit poslaneckých voleb, odpovědělo kladně 55 %, záporně 26 % a rozhodnuto podle vlastního vyjádření není 19 % dotázaných. Ochota účastnit se voleb je nižší než obvykle, uvádí STEM.

Průzkumu agentury STEM se zúčastnilo 1086 lidí starších 18 let. Statistická chyba činí kolem plus minus dvou procentních bodů u menších stran, u větších stran kolem plus minus tří procentních bodů.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Prezident Zeman se setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou na informativní schůzce

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na Twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o setkání požádala ministryně. Benešová, která Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice, uvedla, že šlo o pravidelnou informativní schůzku.

"Byla jsem poslední z členek vlády po Aleně Schillerové, Kláře Dostálové a Janě Maláčové. Témata, která jsme probírali: systemizace justice, digitalizace justice a nová jmenovací etapa soudců, která se uskuteční 19. května 2021," napsala Benešová.

Benešová s prezidentem shodně veřejně prohlásili, že ve vrbětické kauze existuje více verzí než ta, která pracuje se zapojením ruských agentů tajné vojenské služby GRU. Zeman v televizním projevu hovořil o dvou verzích, podle Benešové jich je ještě více. Toto ale odmítl jak Babiš, tak i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Babiš následně navštívil prezidenta v Lánech a novinářům řekl, že Zemanovi vysvětloval, že vyšetřovací verze je skutečně jen jedna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy