Fotbalista Šmicer jde do voleb, chce být europoslancem

Domácí Domácí
Aktualizováno 3. 4. 2014 18:11
Sportovec kandiduje za stranu VIZE 2014, která vznikla z hnutí LIDEM.
Vladimír Šmicer
Vladimír Šmicer | Foto: Eduard Erben

Praha - O post europoslance se v květnových volbách utkají i bývalý fotbalista Vladimír Šmicer a herec Martin Zounar. Podle serveru Echo24 jsou oba na kandidátce strany VIZE 2014.

"Je nám ctí, že tito dva pánové, kteří jsou mediálně hodně známí, s námi budou spolupracovat. Jsou jim blízké naše cíle a myšlenky," řekla serveru první místopředsedkyně strany a bývalá poslankyně Dagmar Navrátilová.

Šmicer, který má mít na starosti sportovní témata, kandiduje z pátého místa. Zounar je čtyřkou kandidátky.

"Jde nám také o kvalitu potravin. A pan Zounar je kromě své herecké profese spojený s pořady o vaření,“ připojila exposlankyně.

Na známé tváře sází i Babák

Strana VIZE 2014 vznikla na začátku tohoto roku přejmenováním uskupení LIDEM. To založila někdejší vicepremiérka Karolína Peake po odchodu z Věcí veřejných, ve vedení VIZE ale nefiguruje.

Na zavedená jména sází i další strana založená bývalými členy Věcí veřejných - Republika. Bývalý místopředseda VV Michal Babák oznámil, že strana má na kandidátce dva senátory Miroslava Krejču a Pavla Lebedu.

Jde o nezávislé zákonodárce, kteří byli v roce 2008 zvoleni za ČSSD. "Slibujeme si od toho větší mediální zájem. Pro nově vzniklou stranu je to víc než nutné,“ přiznal serveru Babák.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy