Fischer splatil dluh. Za šest dní sehnal 5,3 milionu

Domácí Domácí
9. 7. 2013 12:30
Neúspěšný prezidentský kandidát a budoucí ministr má dost peněz na dluhy z kampaně
Otisk Fischerova transparentního účtu u Raiffeisenbank
Otisk Fischerova transparentního účtu u Raiffeisenbank | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - To je ale náhoda... Přes půl roku sháněl neúspěšný prezidentský kandidát sponzory, kteří by za něj zaplatili více než pětimilionový dluh z předvolební kampaně. Marně.

Ovšem stačilo pár dní, během kterých žil s nálepkou příštího ministra financí v Rusnokově vládě, a účet prezidentské kampaně Jana Fischera přestal být v červených číslech.

Na transparentní účet Jana Fischera, který si zítra dojde na Hrad pro jmenování do křesla správce státního eráru, dorazilo za posledních šest dní zhruba 5,3 milionu korun. A Fischer má tak dostatek peněz na splacení dluhů. 

"Veškeré závazky z prezidentské volební kampaně byly dnes vyrovnány," řekl v České televizi Fischerův asistent Martin Hakauf.

Nejnověji přišly v úterý. Ráno dva miliony od Davida Sivora, před polednem pak 980 000 od Štefana Havlíka, který pracuje jako autorizovaný inspektor. V pondělí dostal Fischer 1,34 milionu, které mu věnoval podnikatel Ladislav Dráb, pro kterého Fischer nyní pracuje.

Minulý týden obdržel Fischer milion od právníka Daniela Paľka ze společnosti BSP Lawyer Partners, který mu tak pomohl snížit dluh za předvolební kampaň činící přes pět milionů.

Sám Fischer tvrdí, že sponzory už měl nějakou dobu dohodnuté. Jejich jména ale nechtěl prozradit.

Momentka z předvolební kampaně.
Momentka z předvolební kampaně. | Foto: Vojtěch Marek

Peníze dluží dvěma věřitelům, jedním z nich je společnost Media Master, která zprostředkovávala reklamní kampaň na pobočkách České pošty.

"Ano, jde o Media Master. Kolik v tuto chvíli firmě dlužíme, nevím," uvedl Martin Hakauf z Fischerova týmu. Sama firma odmítá věc komentovat, ještě v březnu ale volební tým společnosti dlužil přes 4 miliony. Kdo je druhým věřitelem, Hakauf nesdělil.

Nejvíce peněz na prezidentskou kampaň dostal Fischer od podnikatele Tomáše Chrenka, který mu dal 14 milionů korun.

Významným sponzorem je také směnárník Mikuláš Šveda se čtyřmi miliony. Ti už ale v minulých měsících dali najevo, že o další sponzoring nemají zájem.

Od Ladislava Drába, v jehož energetické společnosti CE Group od května pracuje, dostal Fischer již dříve 2,9 milionu. S nástupem do ministerské funkce, respektive den před jmenováním, ve firmě končí.

"Není technicky možné, aby u nás zůstal. Proto k dnešnímu dni pan Fischer končí," řekl Aktuálně.cz Fischerův dosavadní zaměstnavatel Ladislav Dráb s tím, že náhradu za něj zatím firma nemá.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 50 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 59 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy