Exekuce zpřísní, šikana od exekutorů má skončit

Eva Benešová
5. 5. 2009 18:20
Zabavený majetek nesmí být hodnotnější, než dluh
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Exekutoři by už v budoucnu neměli provádět nepřiměřené exekuce nebo zabavovat věci, které vůbec nepatří dlužníkovi.
Zařídí to novela zákona, kterou dnes v prvním čtení schválili poslanci.

Ta totiž mimo jiné zavádí pojem přiměřenost exekuce. V praxi to znamená například to, že exekutor už nebude moci kvůli několika tisícovému dluhu zabavit například nemovitost.

Majetek bude možné zajistit jen v rozsahu vymáhané částky.

"Novela má především upravit nedostatky původní předlohy, vyjasnit vztahy v exekučních řízeních a být přínosem jako pro věřitele, tak pro dlužníky," komentoval návrh ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Kromě přiměřenosti exekuce přináší novela možnost vyškrtnutí věci ze soupisu. To znamená, že pokud exekutor zapsal věc, která patří třetí osobě, může soudní exekutor rozhodnout o vyškrtnutí této věci.

Další změnou je stanovení lhůty třiceti dnů, v níž bude exekutor povinen vyplatit oprávněnému vymoženou částku.

Zákon nyní musí projít druhým a třetím čtením, definitivně by měl být schválen v červnu. Pak bude čekat na projednání v Senátu.


 

Právě se děje

před 44 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy