Evropští socialisté: Nechceme v Evropě nové rakety USA

ves
14. 9. 2007 21:45
Šéf maďarských socialistů Imre Szekeres apel nepodepsal
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Lídři evropských socialistů nechtějí v Evropě nové rakety.

Na svém pražském setkání dnes zopakovali výzvu, aby USA, Rusko, EU a NATO spolupracovali na obranné politice.

Lídři sociálně demokratických stran podepsali deklaraci "Za novou politiku uvolňování napětí - ne dalším zbrojním závodům v Evropě".

"Nechceme žádné nové střely v Evropě," končí podle serveru Týden.cz dvoustránková výzva, která varuje před novými závody ve zbrojení. Deklaraci ale nepodepsalo Maďarsko, konkrétně šéf maďarských socialistů Imre Szekeres. "O tomto bodu budeme jednat v budoucnu. V případě ohrožení Evropy bude nutné řešit situaci rozmístění raket," podle serveru Szekeres, který je zároveň maďarským ministrem obrany.

Kvůli jeho postoji musela být psaáž o střelách vyjmuta z Pražské výzvy, kterou měli všichni předsedové na závěr podepsat.

Kromě předsedy ČSSD Jiřího Paroubka a šéfa německé SPD Kurta Becka se jednání zúčastní i slovenský premiér Robert Fico, kancléř a předseda Sociálnědemokratické strany Rakouska Alfred Gusenbauer a další politici z Polska, Slovinska a Maďarska.

Kromě radaru bude dnes na programu setkání energetická bezpečnost nebo koncept nové sociální Evropy.

 

Právě se děje

teď

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy