Dienstbier: Za útok na Klause může jeho štvavá kancelář

ČTK ČTK
2. 10. 2012 17:23
Jiří Dienstbier připomíná dlouhý seznam útoků a osočování z prezidentské kanceláře
Jiří Dienstbier, senátor za ČSSD a kandidát na prezidenta
Jiří Dienstbier, senátor za ČSSD a kandidát na prezidenta | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Václav Klaus by si měl pročíst "nekonečně dlouhý seznam útoků" na jednotlivce i skupiny, které z jeho kanceláře za posledních devět let zazněly, míní prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier.

V prohlášení tak reagoval na to, že prezident a lidé z Hradu z pátečního incidentu v Chrastavě na Liberecku viní "pisálky a rozeštvávače", tedy novináře, komentátory či spisovatele.

V pátek na prezidenta z bezprostřední blízkosti několikrát z airsoftové pistole vystřelil šestadvacetiletý muž. Klaus vyhledal ošetření kvůli lehkému zranění, rezignoval šéf jeho ochranky a Generální inspekce bezpečnostních sborů selhání bodyguardů dále vyšetřuje.

Mladý muž prohlásil, že chtěl upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem, věc má za "zoufalý krok obyčejného člověka". Obviněn byl z výtržnictví a je stíhán na svobodě.

Klaus bezprostředně po incidentu poznamenal, že v nynější atmosféře jsou lidé "kýmsi rozeštváváni". Spolupracovníci z jeho okolí, například jeho tajemník Ladislav Jakl či kancléř Jiří Weigl, pak začali v médiích naznačovat, že mladík útočil v důsledku atmosféry, kterou vyvolávají protiklausovské texty a kritika hlavy státu. Zmínili se například o spisovateli Michalu Vieweghovi či publicistovi Martinu C. Putnovi.

"Ať už bylo novináři, komentátory či spisovateli řečeno nebo napsáno cokoliv, v tomto incidentu to nehrálo sebemenší roli," míní kandidát ČSSD na prezidenta. To, že Hrad z incidentu viní novináře či komentátory je podle Dienstbiera v souladu s praxí, která byla podle něj zavedena po roce 1998, "kdy jsou podobné události zneužívány k zastrašení svobodného tisku a nositelů kritických názorů v naší společnosti".

Podle Dienstbiera odpovědnost za své skutky nese vždy konkrétní člověk. Pokud bychom však přesto chtěli hledat nějaké obecné příčiny tohoto neomluvitelného činu, pak je na místě činit za něj zodpovědnými spíše ty, kdo byli posledních více než dvacet let u moci a svoji roli nezvládli, než svobodný a nezávislý tisk, dodal senátor ČSSD.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Neznámý muž v Německu pobodal dvě děti, které šly do školy

Dvě děti v pondělí na jihozápadě Německa utrpěly zranění cestou do školy, když je nožem pobodal zatím neznámý muž. Na svých internetových stránkách o tom informuje deník Bild. Agentura Reuters uvádí, že policie incident potvrdila.

Muž se po útoku v Illerkirchbergu skryl v obytném domě, podle Bildu jde zřejmě o ubytovnu pro migranty. Zda útočník patřil mezi její obyvatele ale není zatím jasné. Policie budovu obklíčila, vstoupila dovnitř a její obyvatele zadržela. Případ nadále vyšetřuje.

Bild uvádí, že napadené školačky odvezla rychlá záchranná služba do nemocnice. Illerkirchberg leží západně od Mnichova a žije v něm asi 5000 obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Český telekomunikační úřad spustil novou aplikaci. Měří rychlost internetu v mobilech

Mobilní aplikaci NetTest pro měření rychlosti internetu v mobilních telefonech dnes spustil Český telekomunikační úřad. Zatím je dostupná jen pro mobily s operačním systémem Android v obchodě Google Play. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.

Kromě běžného měření v podobě jednoduchého testu aplikace nabízí i možnost měřit certifikovaně. Výsledek měření může uživatel použít k reklamaci kvality služby v mobilním zařízení. "Důvodem k reklamaci kvality služby internetu v mobilním zařízení je velká odchylka: tou je pokles rychlosti pod 25 procent inzerované rychlosti; buď na souvislou dobu delší než 40 minut nebo opakovaně pětkrát za hodinu," uvedl úřad.

Měřit je třeba ve volném prostředí, zhruba ve výšce 1,5 metru a zařízení by se nemělo hýbat. Samozřejmostí je vypnutá Wi-Fi a zapnutá GPS. Měření spotřebuje poměrně vysoký objem dat, dle rychlosti mobilní sítě zhruba 200 MB i více. Měření provedené v místě s nedostatečnou úrovní mobilního signálu je ve výsledku označeno jako chybné. Takové měření je doporučeno v dané lokalitě opakovat, uvedl úřad.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Jižní Moravu zachvátila epidemie respiračních nemocí. Kraj eviduje přes 24 500 nemocných

V Jihomoravském kraji začala epidemie respiračních nemocí. Jsou mezi nimi například nachlazení, kašel nebo rýma. Mezi 1,2 milionem obyvatel je přes 24 500 nemocných. Zhruba desetinu případů tvoří chřipka, řekla v pondělí novinářům ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní je nemocnost nejvyšší v Česku. Nejrychlejší nárůst je v Brně, na Brněnsku a Hodonínsku.

Hygienici na základě údajů z ordinací zaznamenali 2 048 případů na 100 tisíc obyvatel. Podle Ciupek je hranice epidemie v rozmezí od 1 700 do 2 000. "V posledních dvou - třech týdnech jsme zaznamenali každý týden nárůst o 200 nakažených na 100 tisíc obyvatel, takže to není nic raketového, ale je to plynulý nárůst," uvedla Ciupek.

Podle ní v minulosti nastávalo období epidemie spíš před vánočními svátky nebo především v lednu. "Sezonní nárůst respiračních infekcí je v letošní sezoně vyšší a rychlejší než v době před covidem. Přirozená cirkulace respiračních virů byla v důsledku předchozích proticovidových opatření utlumena, a to včetně chřipky, která zde v uplynulých dvou sezonách s ohledem na covid prakticky nebyla," objasnila Ciupek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy