Dienstbier: Za útok na Klause může jeho štvavá kancelář

ČTK ČTK
2. 10. 2012 17:23
Jiří Dienstbier připomíná dlouhý seznam útoků a osočování z prezidentské kanceláře
Jiří Dienstbier, senátor za ČSSD a kandidát na prezidenta
Jiří Dienstbier, senátor za ČSSD a kandidát na prezidenta | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Václav Klaus by si měl pročíst "nekonečně dlouhý seznam útoků" na jednotlivce i skupiny, které z jeho kanceláře za posledních devět let zazněly, míní prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier.

V prohlášení tak reagoval na to, že prezident a lidé z Hradu z pátečního incidentu v Chrastavě na Liberecku viní "pisálky a rozeštvávače", tedy novináře, komentátory či spisovatele.

V pátek na prezidenta z bezprostřední blízkosti několikrát z airsoftové pistole vystřelil šestadvacetiletý muž. Klaus vyhledal ošetření kvůli lehkému zranění, rezignoval šéf jeho ochranky a Generální inspekce bezpečnostních sborů selhání bodyguardů dále vyšetřuje.

Mladý muž prohlásil, že chtěl upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem, věc má za "zoufalý krok obyčejného člověka". Obviněn byl z výtržnictví a je stíhán na svobodě.

Klaus bezprostředně po incidentu poznamenal, že v nynější atmosféře jsou lidé "kýmsi rozeštváváni". Spolupracovníci z jeho okolí, například jeho tajemník Ladislav Jakl či kancléř Jiří Weigl, pak začali v médiích naznačovat, že mladík útočil v důsledku atmosféry, kterou vyvolávají protiklausovské texty a kritika hlavy státu. Zmínili se například o spisovateli Michalu Vieweghovi či publicistovi Martinu C. Putnovi.

"Ať už bylo novináři, komentátory či spisovateli řečeno nebo napsáno cokoliv, v tomto incidentu to nehrálo sebemenší roli," míní kandidát ČSSD na prezidenta. To, že Hrad z incidentu viní novináře či komentátory je podle Dienstbiera v souladu s praxí, která byla podle něj zavedena po roce 1998, "kdy jsou podobné události zneužívány k zastrašení svobodného tisku a nositelů kritických názorů v naší společnosti".

Podle Dienstbiera odpovědnost za své skutky nese vždy konkrétní člověk. Pokud bychom však přesto chtěli hledat nějaké obecné příčiny tohoto neomluvitelného činu, pak je na místě činit za něj zodpovědnými spíše ty, kdo byli posledních více než dvacet let u moci a svoji roli nezvládli, než svobodný a nezávislý tisk, dodal senátor ČSSD.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy