Dary pro ODS: Nejen Jágr, i sázková společnost Synot

Eliška Bártová Eliška Bártová
4. 4. 2009 0:00
ODS získala více darů než ČSSD, přesto je v mínusu
Kongres ODS: Mirek Topolánek při kandidátském projevu
Kongres ODS: Mirek Topolánek při kandidátském projevu | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Jak vyplývá z výroční zprávy ODS o financování, získala nejsilnější vládní strana od lidí a firem darem celkem 75 milionů korun.

Lidé ji věnovali dvakrát vyšší sumu, než příznivci ČSSD, kteří stranu v loňském roce obdarovali 38,2 miliony korun. Přesto nakonec úspěšnějším hospodářem byli v roce 2008 sociální demokraté se ziskem téměř 9,5 milionů korun.

Občanští demokraté utratili o 195 milionů korun více, než získali. ODS podpořila například sázková firma Synot, mlékárenský podnik Madeta, či Viamont. Peníze zaslala také firma prezidentova přítele Ranka Peciče.

Tři v jednom

Jednoznačně nejštědřejším dárcem mezi všemi stranami je hokejista Jaromír Jágr, jenž dal ODS 4 miliony korun.

Ostatní mu stěží mohli stačit. Nejštědřejší fyzické osoby dávali do stranické pokladny ODS kolem 400 tisíc korun.

Těmi, kdo stojí po Jágrovi na špici sponzoringu, jsou tři pánové z Kuřimi a Brna. Petr Jonáš, Roman Baur i Zdeněk Přichystal dali ODS každý po 400 tisíci korunách.

Logo ODS
Logo ODS | Foto: Ondřej Besperát

Kromě stejné částky pojí tyto tři dárce také firmy, které společně vlastní - Cheb Invest a Fuertes Development, zabývající se vyhledáváním nemovitostí a pozemků pro investory.

Společnost Cheb Invest například získala v loňském roce od města Chebu vedeném starostou za ODS areál pivovaru o rozloze více než pěti tisíc metrů čtverečních, kde nyní chystá stavbu bytových domů.

Její majitelé poslali dohromady ODS 1,2 milionů korun, tedy zcela nejvyšší částku ze všech sponzorských firem.

"Dlouhodobě podporuji pravicovou politiku, a jsme členy ODS," vysvětluje dar jeden z majitelů Přichystal. "Podporoval jsem již dříve nespočetně akcí ODS, ohňostroje, sportovní aktivity."

A proč neuvedli, že patří k jedné firmě? "Dávali jsme to jako fyzické osoby, protože do toho principielně nechceme zatahovat firmu," říká Přichystal.

Centr Synotu

Svým darem 200 tisíc přispěla občanským demokratům také firma Synot W patřící do holdingu druhé největší loterijní společnosti Synot.

Právě ta patří mezi pět firem, kterým ministerstvo financí v loňském roce umožnilo zahájit lukrativní sázení přes internet.

V době předání částky do stranické pokladny v Synotu W ještě působil Ivo Valenta. Zakladatel holdingu Synot a bývalý majitel fotbalového klubu 1.FC Synot, jenž byl odsouzen za to, že se s dalšími funkcionáři ovlivňoval některá fotbalová utkání ve prospěch svého týmu. Valenta podal proti verdiktu dovolání k Nejvyššímu soudu.

K odsouzení Valenty přispěly odposlechy, v nichž z pozice majitele fotbalového klubu během zápasu se Spartou říká sportovnímu šéfovi svého celku, že se mu zdá, že "černoprdelník tlačí káru Spartě". Poté uvedl, že by bylo dobré, kdyby za ním zašel a "pocentroval" to. Když se sportovní ředitel zeptal, jak, odpověděl: To maximum, co dáváme, jedna a půl, jedna.

Valentu pojí dlouhodobě s ODS také přátelství se stranickým rebelem Vlastimilem Tlustým. Ten loni věnoval straně 20 tisíc korun.

Viamont, Madeta a Dalík

Odvolaný ministr Aleš Řebíček
Odvolaný ministr Aleš Řebíček | Foto: Ondřej Besperát

Do pokladny ODS také přispěla 300 tisíci firma Saga Trade, vlastněná blízkým přítelem Václava Klause podnikatelem srbského původu Ranko Pecičem.

Stejnou sumou přispěla také mlékárenská firma Madeta. Její šéf Milan Teplý přitom již dříve v Hospodářských novinách uvedl, že lobboval u ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS) o podporu pro jeho podnik.

Gandalovič na tlaky letos přistoupil a nechal vyčlenit 1,3 miliardy korun na zmírnění dopadů ekonomické recese pro potravinářské firmy.

Tři sta tisíc vložila na účet ODS také firma Viamont, která dostávala štědré zakázky za doby, kdy ministerstvo dopravy řídil její bývalý majitel Aleš Řebíček. Ten loni straně zaslal 40 tisíc.

Předseda ODS Mirek Topolánek mezi dárci zcela chybí. Jeho poradce Marek Dalík přispěl pouze 10 tisíci. Kandidát do esvropských voleb, Evžen Tošenovský, daroval ODS 200 tisíc korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 8 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 9 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy