ČSSD schválila kandidáty do eurovoleb. Vede je Keller

ČTK ČTK
8. 2. 2014 15:44
Jan Keller, o němž se hlasovalo zvlášť, získal podporu více než 90 procent spolustraníků.
Jan Keller.
Jan Keller. | Foto: ČTK

Praha - Ústřední výkonný výbor sociální demokracie v sobotu schválil kandidátku strany pro volby do Evropského parlamentu.

Jednoznačné podpory se dostalo volebnímu lídrovi - sociologovi Janu Kellerovi - o něco nižší pak zbytku kandidátky.

Na tiskové konferenci o tom informoval premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

90 procent hlasů

Keller, o němž se hlasovalo zvlášť, získal podle informací ČTK podporu více než 90 procent spolustraníků. Další kandidáty pak ve stejném pořadí, jaké v pátek navrhlo předsednictvo strany, podpořilo přes 60 procent hlasujících.

Debaty se vedly podobné jako při jednání širšího vedení strany. Ministr Jiří Dienstbier znovu kritizoval Miroslava Pocheho, který je čtyřkou kandidátky, a současný europoslanec Libor Rouček, jenž je na listině až devátý, se marně domáhal změny kritérií na hodnocení kandidátů.

Nejsme firma, řekl Sobotka

Sobotka má za to, že na diskuzi o pořadí nebylo nic zvláštního. "Možná jsou tady nějaké nové politické strany, kde už taková diskuze není, vypadají absolutně jednotně, nebo tam o všem rozhoduje jenom jeden člověk, řídí ty strany jako firmu. My nejsme firma," řekl Sobotka očividně s odkazem na ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který se opakovaně nechal slyšet, že chce stát řídit jako firmu.

Debata se v sobotu podle Sobotky, který ke spolustraníkům hovořil i o prioritách vlády, vedla nejenom o personálních otázkách, ale i o obsahových tématech

Zmínil přitom požadavek na úplnou rovnost mezi novými a staršími členy EU, kritizoval údajně přílišnou deregulaci. Celkovou zkušenost s unií, kterou považuje za klíčový mírový projekt, má ale za převážně pozitivní.

Keller věří v silný mandát

Sobotku v sobotu na tiskovou konferenci doprovodila i první trojice na kandidátce - Keller a europoslanci Olga Sehnalová a Pavel Poc. Keller svůj mandát označil za silný. Doufá, že ve volbách uspěje přinejmenším sedm sociálních demokratů a že se zároveň socialistická frakce stane nejsilnější.

Před novináři vystoupil také europoslanec Richard Falbr, který kritizoval návrh předsedy frakce socialistů Hannese Swobody na Nobelovu cenu za mír. Swoboda totiž na prestižní ocenění navrhl kosovského premiéra Hashima Thaçiho, který je podle Falbra válečným zločincem.

Výslednou listinu a zejména jejího lídra již stihla zkritizovat ODS. Podle jejího europoslance Jana Zahradila by se Keller se svými názory lépe vyjímal v čele kandidátky KSČM.

"Jeho krajně levicové postoje jsou v mnohém neslučitelné se základními pilíři, na nichž stojí euroamerická civilizace - jde zejména o jeho útoky na liberální řád, svobodný trh a volný obchod," uvedl v prohlášení Zahradil.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
Další zprávy