BIS se pochválila za včasné varování v kauze Setuzy

Iva Nachtmannová
21. 11. 2007 16:04
Přibylo ilegálních migrantů z Iráku, ruští agenti jsou aktivní
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bezpečnostní informační služba (BIS) nevidí jako bezpečnostní riziko pro Českou republiku místní muslimy, hrozbou mohou být spíš muslimské "návštěvy" se speciálním úkolem. A ekonomicky  stát ohrožují hlavně české "vlivové skupiny".

Vyplývá to z Výroční zprávy o činnosti BIS v roce 2006, která analyzuje rizika, jež hrozila České republice v různých oblastech.

Zpravodajci loni zaznamenali, že se na naše území dostávají Iráčané, kteří se tu pokouší získat nelegální cestou pobytová víza. K jejich migraci prý mohou být zneužity i různé podnikatelské nebo kulturní akce, pořádané pod záštitou krajanských organizací.

Riziko pro Židy

V souvislosti s možnými teroristickými útoky na území ČR hovoří zpravodajská služba o ohrožení židovských, resp. izraelských cílů v době konání židovských svátků loni v září a říjnu. Varování před útoky přišlo z důvěryhodných zdrojů, proto s rizikem BIS tehdy seznámila veřejnost a potenciální cíle byly střeženy policií.

BIS pak po celý rok sledovala na českém území aktivity zpravodajských služeb, a to především států, které jsou na seznamu Spojených Států jako státy podporující terorismus: Kuba, Súdán, KLDR, Sýrie a Írán. Podrobněji zmiňuje BIS jen Severní Koreu. Její diplomaté zde sondovali možnost obchodu se zdejším průmyslem, včetně zbrojního. Žádné vážné ohrožení České republiky z těchto aktivit nevyvstalo.

Sebechvála za Pitra 

Setuza
Setuza | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

BIS sledovala také osoby, které byly v kontaktu s firmami se státní účastí. Okolo těchto firem se - jak už namnoze prosáklo do médií -, pohybují různé vlivové skupiny, které se snaží získat prospěch z  konktaktů s jejich zaměstnanci.

Jako nejkřiklavější případ vidí zpravodajci skupinu kolem firem Setuza a Český olej, jmenovitě Tomáše Pitra a Františka Mrázka. "Díky informacím o aktivitách této skupiny souvisejících se SETUZOU, které BIS předala zákonem stanoveným adresátům, se podařilo zabránit několika pokusům skupiny získat pohledávku za SETUZOU za podmínek nevýhodných pro stát," píše se ve zprávě.

Agenti BIS vysledovali také korupci v České konsolidační agentuře (ČKA). Korupční chování pocházelo od firem, které měly zájem o konkrétní pohledávky. V agentuře podle zprávy BIS špatně fungovala kontrola a došlo k "selhání lidského faktoru".


Nadsazení výsledků

BIS pečlivě monitorovala také státem vlastněné firmy jako České aerolinie, Letiště Praha, ČEZ a Čepro). Zpráva říká, že péče o majetek státu v těchto firmách vždy neprobíhal nejlépe. Buďto vedení zkreslovalo hospodářský výsledek tak, aby podnik vypadal v lepším stavu než odpovídalo skutečnosti.

"V jiných případech zase managementy činily rozhodnutí, která upřednostnila krátkodobý kladný hospodářský výsledek na úkor dlouhodobého udržení nebo i zvýšení tržní hodnoty společnosti. Tyto dopady se však mohou projevit až v rámci privatizačního procesu nebo dokonce až po prodeji novému majiteli," dodává BIS.

BIS také zmiňuje snahu ryze soukromé osoby odvolat představitele státem vlastněné firmy a prosadit vlastní vliv na chod této firmy.

Zpravodajci si v minulém roce všímali i přidělování peněz ze Strukturálních fondů Evropské unie. Podle zprávy docházelo ovlivňování státních úředníků, kteří byli odpovědní za hodnocení projektů a přidělování těchto peněz.

Aktivní ruští zpravodajci

Turista nebo agent? Oblast Hradčan je na dva dny nejlépe střeženým územím na světě.
Turista nebo agent? Oblast Hradčan je na dva dny nejlépe střeženým územím na světě. | Foto: Ondřej Besperát

Ze zprávy BIS také vyplývá, že na českém území operuje celkem hodně agentů z Ruské federace. Nejsou to jen diplomaté a novináři, což je považováno za tradiční krytí agenta, ale i lidé v ruských komerčních firmách. Občas jsou ruští agenti v kontaktu i s ruským organizovaným zločinem.

Existují tu také snahy dostat ruské agenty do firem, které usilují o vstup na ruské trhy. BIS proto i varuje zdejší podnikatele před kontaktem s různými komorami nebo sdruženími, které slouží k podpoře obchodních nebo kulturních vztahů se zeměmi bývalého Sovětského Svazu.

 

 

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy