Ať gayové a lesby mohou adoptovat děti, chce Dienstbier

ČTK ČTK
16. 8. 2012 12:34
Kandidát ČSSD na prezidenta chce dostat registrované partnerství do občanského zákoníku
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) se chystá navrhnout novelu občanského zákoníku, aby se do něj dostalo registrované partnerství.

Usilovat bude i o zrušení zákazu adopcí dětí homosexuály. Dienstbier, který kandiduje na prezidenta, to ve čtvrtek řekl na tiskové konferenci.

"Budu usilovat o změnu v legislativě. Registrované partnerství patří do občanského zákoníku," uvedl Dienstbier. Při té příležitosti by se podle něj mohla upravit i otázka adopcí.

Nyní je zákon o registrovaném partnerství dvojicím gayů či párům lesbických žen zakazuje. Nesmějí si osvojit ani biologického potomka svého protějšku, i když syna či dceru společně vychovávají a tvoří rodinu.

Podle aktivistů se dvěma otci či dvěma matkami vyrůstají v Česku tisíce dětí.

Zákon o registrovaném partnerství platí v Česku přes šest let. Nový občanský zákoník se o tomto svazku ale vůbec nezmiňuje. Dienstbier řekl, že úprava z kodexu vypadla kvůli netoleranci některých konzervativních zákonodárců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy