Aparát Poslanecké sněmovny začal připravovat rozpuštění

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
28. 6. 2013 5:30
Vyvstává spousta otázek, nad kterými se nikdo nezamýšlel, zní od poslanců i právníků
Takoví jsme byli...
Takoví jsme byli... | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - I když Jiří Rusnok sestavuje novou prezidentovu vládu, aparát Poslanecké sněmovny začal pro všechny případy připravovat scénář pro situaci, že by poslancům ze dne na den skončil mandát.

To znamená, že by v rychlém sledu událostí byla sněmovna rozpuštěna, což by otevřelo cestu k předčasným volbám.

Píše o tom ve svém aktuálním vydání deník Insider, podle něhož má v kanceláři sněmovního kancléře Petra Kynštetra vzniknout jakýsi manuál, co dělat, kdyby zákonodárci dolní komory museli narychlo odevzdat poslanecké průkazy, karty opravňující ke vstupu do sněmovny nebo vrátit služební hardware.

"Vyvstává spousta otázek, nad kterými se nikdo nezamýšlel," vysvětluje požadavek na úředníky sněmovny předseda klubu komunistických poslanců Pavel Kováčik a obratem Insideru otázky vypočítává. "Kdo bude proplácet faktury, které do sněmovny budou nadále chodit? Poroste penále za nezaplacené účty, když se sněmovna uzavře?"

Pavel Kováčik byl ten, kdo na grémiu sněmovny logistický problém náhlého rozpuštění otevřel.

Kancléř Petr Kynštetr prý - podle Kováčikova popisu - zareagoval větou, že by se sněmovna prakticky uzavřela.

"Jenže jsou tam praktické problémy," připomíná předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. "Asi bychom museli vyklidit kanceláře, ubytovnu, a ti, kteří by byli znovu zvoleni, by se pak zase nastěhovali zpátky," zamýšlí se nad dopady ústavní situace, v níž by se ocitla sněmovna poprvé v historii.

Přečtěte si celou zprávu v placeném deníku Insider: Co nyní žádá po sněmovních legislativcích Miroslava Němcová a jaká jsou další úskalí "seberozpuštění" sněmovny?

 

 

Právě se děje

před 12 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 44 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy