ANO a ČSSD chtějí o 13 miliard nižší restituční náhrady

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 2. 2014 16:40
Strany chtějí také úpravu inflační doložky a účelové zavázání náhrad.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vyjednávací tým ČSSD a ANO k církevním restitucím požaduje snížení náhrad za nevydaný majetek zhruba o 13 miliard korun.

Jedná také o úpravě inflační doložky a účelovém zavázání náhrad. Řekla to místopředsedkyně sociální demokracie Alena Gajdůšková.

Podle současné dohody má stát církvím během 30 let jako náhradu za nevydaný majetek vyplatit 59 miliard korun navýšených o inflaci.

Generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Tomáš Holub řekl, že tento návrh nebude komentovat s ohledem na domluvu s týmem, že ani jedna strana nebude dopředu do médií zveřejňovat konkrétní informace. "Já slib dodržím," uvedl Holub, který prý zatím také čeká, až ČSSD a ANO poskytnou podklady.

Zástupce ČSSD a ANO pozval Holub na pátek na jednání do Domova svaté rodiny v Liboci v Praze 6. Chce jim tam vedle jednání ukázat na praktickém příkladu, jak katolická církev nakládá s majetkem. Domov je nestátní nezisková organizace, celoročně poskytuje pobyt, prostředí pro život a integraci mentálně postižených lidí.

Gajdůšková očekává, že jednání by mohlo přinést konkrétní výsledek, pokud jde o účelovou vázanost náhrad. Naopak jednání o jejich snížení bude pravděpodobně složitější.

"My máme na stole nějaká čísla, o kterých budeme jednat. Církve tvrdí, že oni to mají spočítané v pořádku, my tvrdíme, že ten výpočet náš je jiný," uvedla Gajdůšková. Dodala, že rozdíl je u základní výše náhrad okolo 13 miliard korun. Obě strany se podle ní musí dobrat "k nějaké pravdě", a pokud bude potřeba, měl by věc posoudit nezávislý arbitr.

Při stanovování částky, s níž jsou prý již církve seznámeny, podle ní tým stranických odborníků vycházel z veřejně dostupných autoritativních čísel.

Strany chtějí transparentní účet církví

Dalším požadavkem dvojice vládních stran je účelová vázanost prostředků a transparentní nakládání s nimi. "Jde o to, aby minimálně měly církve povinnost podávat informaci, tak jak se podávají výroční zprávy u všech veřejných institucí," uvedla členka vyjednávacího týmu. Ideální by podle ní byla forma transparentního účtu, ale vzhledem k tomu, že se požadavek týká většího množství organizací, nebylo by to podle ní úplně jednoduché.

Další schůzka s církvemi by se mohla uskutečnit v pátek, termín ale ještě není potvrzený.

Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání mají dostat nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň se bude během 17 let postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti, který nyní činí asi 1,5 miliardy korun ročně. Církevní restituce loni posvětil Ústavní soud.

Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce zřídit monitorovací výbor, který se bude zabývat průběhem a dopadem církevních restitucí. Ministerský předseda to sdělil s tím, že chce v pondělí o návrhu jednat s koaličními partnery. Výbor by mohl působit pod úřadem vlády.

"Ano, chystám se navrhnout vládě zřízení monitorovacího výboru, který by se zabýval průběhem církevních restitucí a vyhodnocoval jejich dopady. Budu o tom v pondělí jednat s koaličními partnery," potvrdil Sobotka.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy