Politici si ve Varech opět užívali za peníze ČEZ

Eliška Bártová Eliška Bártová, Markéta Chaloupská
14. 7. 2010 6:00
Karlovy Vary byly plné politických špiček
Foto: Grandhotel Pupp

Praha - Několik českých politiků se na filmovém festivalu v Karlových Varech nechalo hostit v luxusních hotelech za peníze pořadatelů a polostátního energetického gigantu ČEZ. 

Europoslanec Jan Zahradil z ODS, ústecký primátor Jan Kubata (ODS), hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová z ČSSD či náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš (ODS) přiznali, že si nechali zaplatit několikadenní ubytování v karlovarských hotelech jako je například Pupp či Savoy.

V odpovědích na otázky Aktuálně.cz to otevřeně přiznali, ale zároveň z rozhovorů vyplynulo, že v tom nevidí žádný problém, i když právě rozhodnutí politiků fungování ČEZ a také karlovarského festivalu ovlivňuje.

Něco podobného se stalo před sedmi lety. Tehdy byli mezi politiky, kteří na útraty polostátních firem ČEZ či Český telecom (byl už privatizován) ve Varech pobývali, i ministři tehdejší koaliční vlády, poslanci a senátoři.

Většina z nich následně připustila, že udělali chybu a že se to nebude opakovat.

V tomto duchu se také letos našlo několik politiků, kteří sice pozvání na festival přijali (například poslanec Boris Šťastný z ODS či náměstek primátora Prahy Rudolf Blažek), ale uvedli, že výlohy šly z jejich peněženky.

Pupp nebo Savoy?

Europoslanec Jan Zahradil stejně jako Jan Kubata Aktuálně.cz bez okolků řekli, že jim dvoudenní ubytování v nejdražších hotelech ve Varech platil ČEZ, hlavní sponzor festivalu.

Martin Nejedlý, šéf české pobočky Lukoilu s manželkou. V pozadí je vidět Jan Zahradil.
Martin Nejedlý, šéf české pobočky Lukoilu s manželkou. V pozadí je vidět Jan Zahradil. | Foto: Markéta Chaloupská

"Ubytování mně ČEZ platil zcela jistě, jinak konzumaci jsem si platil sám," řekl Jan Zahradil, který bydlel ve dvoulůžkovém pokoji v hotelu Pupp. Noc v nejlevnějším pokoji pro dva tu stojí více než 6 tisíc korun.

V hotelu Savoy, kde nejlevnější pokoj pro dva přijde na 4 tisíce, měl pokoj zarezervovaný ústecký šéf Jan Kubata. "Na dvě noci jsme dostali ubytování od ČEZ. Nemám potuchy, kolik ubytování v Savoyi stojí," řekl Aktuálně.cz.

Náměstek zlínského primátora Libor Lukáš pak přiznal, že ubytování v Puppu si zaplatit nechal. Říká však, že s ČEZ to nemá nic společného. "Ubytování mně hradil festival, byl jsem tam na pozvání pana Bartošky," uvedl. 

Stejně mluví i ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, která byla na festivalu spolu se svým přítelem Romanem Houskou.

ČEZ nebo Bartoška?

Samotná firma ČEZ odmítá, že by politiky na festival zvala a něco jim platila.

"Pozvání ani úhradu ubytování na festival pro jakékoliv politické představitele neposkytujeme," napsal Aktuálně.cz mluvčí elektrárenského gigantu Martin Pavlíček.

Proč tedy sami politici tvrdí, že jim ubytování společnost hradila?

Na to mluvčí neopověděl obratem, ale až po půl hodině. S tím, že se politici zřejmě spletli. "Na oficiálním pozvání je i logo ČEZ, tedy hlavního sponzora festivalu. Tak to možná někteří tak pochopili," řekl mluvčí.

Festival vydal na ubytování podle dostupných informací na 40 milionů korun.

Celkově hospodaří s částkou 135 milionů, z toho 30 milionů činí dotace z rozpočtu ministerstva kultury, 8 milionů dává město Karlovy Vary a zbytek jde od sponzorů. Největší je ČEZ, který se například zavázal, že v příštích čtyřech letech poskytne karlovarskému festivalu částku 88 milionů korun.

O tom, že ČEZ hraje mezi sponzory prim, svědčí nejen všudypřítomná oranžová barva, ale také například forma i obsah pozvánky na slavnostní zahájení. "Pan Jiří Bartoška prezident MFF Karlovy Vary a Pan Martin Roman předseda představenstva a generální ředitel ČEZ, a.s. si vás dovolují pozvat na slavnostní zahájení 45. Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech," stojí v ní.

Už by se mohli poučit...

Nezisková organizace Transparency International, která mapuje korupční prostředí, před podobými placenými výlety, jaký předvedli politici letos na festival, varuje.

"Problém je v tom, že jde o výhodu, která je dána výhradně politikům. Baťůžkářům ČEZ pobyt hradit nebude," řekl Aktuálně.cz ředitel TI David Ondráčka.

"Připadá mi neuvěřitelné, že se pánové nepoučili. Podobná věc se už řešila před lety a většina těch z politiků, kteří se nechali zvát firmami, tvrdila, že se to opakovat nebude. A po pár letech se příběh vrací," dodal již zmíněnou vzpomínku na rok 2003.

Problém? Rád zase pojedu

Ani jeden z politiků, kteří se nechali ve Varech za peníze pořadatelů či ČEZ hostit, ale nemá pocit, že by šlo o něco neslučitelného s etikou politika.

Europoslanec Zahradil Aktuálně.cz řekl, že je pro něj pozvání poctou. "Nevím, jakým způsobem jsou tam zváni ostatní. Jsem hostem festivalu už poněkolikáté. Vždy dostávám oficiální pozvání jako oficiální VIP host festivalu. Je pro mě docela poctou, takže takové pozvání vždycky rád přijmu."

Expremiér Jan Fischer s manželkou
Expremiér Jan Fischer s manželkou | Foto: Aktuálně.cz

Šéf ústecké ODS Kubata byl podle svých slov ve Varech soukromě, šlo podle něj především o společenskou událost.  "Setkal jsem se tam například s primátorem Karviné Tomášem Hanzelem (ČSSD). Naše město pomáhalo Karviné při povodních. Poslali jsme tam městské strážníky a další pomůcky. Byli jsme domluveni, že se tam potkáme." 

Sám Hanzel však Aktuálně.cz řekl, že také sice využil nabídky ČEZ, ale na rozdíl od Kubaty si nechal jenom zprostředkovat  ubytování a účet si nakonec platil sám. Ubytování ho prý vyšlo asi na 700 eur.

Zlínský náměstek hejtmana Libor Lukáš zase řekl, že byl ve Varech pracovně i soukromě. U konkrétních otázek, s kým se na VIP party ČEZ sešel, ale mlžil. "Nechtěl bych být konkrétnější, ale využil jsem kontaktů lidí, kteří se tam nějakým způsobem soustředili. Využil jsem možnosti komunikace s těmi, kteří tam také byli."

Pozvání přijali, ale platili sami

Mezi hosty VIP party, kterou pořádal na festivalu ČEZ v restauraci Poštovní dvůr minulou sobotu, nechyběli špičky politické scény, lobbisté a byznysmeni. Kromě Zahradila, Kubaty a Lukáše se na party bavil i pražský radní Rudolf Blažek (ODS) nebo šéf pražské ODS Boris Štastný. U jednoho stolu se šéfem ČEZ Martinem Romanem seděl i premiér Jan Fischer s manželkou.

Libor Lukáš a Jan Kubata
Libor Lukáš a Jan Kubata | Foto: Markéta Chaloupská

Blažek, který hned druhý den odletěl fandit tenistovi Tomáši Berdychovi na Wimbledon, tvrdí, že si účty zaplatil sám.

"Pozvání jsem přijal, na tom nevidim nic špatného. Nicméně hotel jsem si platil sám, na to si dávám pozor," řekl Aktuálně.cz Blažek, který je ochoten předložit všechny účty.

Stejně tak nový šéf pražské ODS Šťastný řekl, že si vše platil ze svého. "Byl jsem tam zcela soukromě a všechno jsem si hradil sám. Mám na všechno účty, od zaplacení ubytování v hotelu až po jízdu taxíkem."

Ve Varech se na festivalu objevil i exministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) nebo političky Věcí Veřejných Lenka Andrýsová a Kristýna Kočí. Všichni ale tvrdí, že jsou schopni pobyt ve Varech doložit účty.

Lukoil a Šlouf

Na party ČEZ nechyběl ani šéf české pobočky ruského Lukoilu Martin Nejedlý. Jeho firma Famos Trading se základním jměním pouhých 200 tisíc v loňském roce festival sponzorovala.

Nejedlý je blízkým přítelem bývalého komunistického aparátčíka Miroslava Šloufa. Blízko má také k ODS. Loni v létě jej reportéři Aktuálně.cz zachytili, jak tráví dovolenou v toskánské vile bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy