Politici dávají od Neumannové ruce pryč. Nově Topolánek

Martina Machová Martina Machová
24. 6. 2009 12:30
Expremiér v lednu šampionát okázale hájil, nyní říká, že odpovědnost za dluhy nese ředitelka organizačního výboru
Mirek Topolánek a Kateřina Neumannová představují maskota lvíčka Libiho. To měla bývalá sportovkyně u tehdejšího premiera podporu
Mirek Topolánek a Kateřina Neumannová představují maskota lvíčka Libiho. To měla bývalá sportovkyně u tehdejšího premiera podporu | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Liberec - Bývalý předseda vlády Mirek Topolánek dává ruce pryč od své dosavadní chráněnky, prezidentky organizačního výboru mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci Kateřiny Neumannové.

Je tak dalším z řady významných politiků, kteří se v poslední době odvracejí od sportovní akce, již bývalý ministr školství nazval Temelínem českého sportu.

"Jakákoli morální či právní odpovědnost předchozí vlády za dodatečné změny v rozpočtu organizace mistrovství či za avizovanou ztrátu nepřichází v úvahu," uvedl dnes Topolánek v tiskovém prohlášení. "Pokud skutečně ke ztrátě došlo, jde výhradně a zcela jednoznačně o odpovědnost Organizačního výboru Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009, o.s.," píše expremiér, který se ještě letos v lednu za organizátory postavil, když čelili narůstající veřejné kritice.

Podobně se k informacím o dluzích postavil v minulých dnech také předseda Senátu a liberecký patriot Přemysl Sobotka (ODS).

I on přitom držel nad šampionátem, potažmo Neumannovou, ochrannou ruku.

Sobotka například v polovině roku 2007 připojil svůj podpis spolu s dalšími libereckými politiky k žádosti o další dotace, které později tehdejší ministryně školství Dana Kuchtová podmínila výměnou Kateřiny Neumannové za Romana Kumpošta v čele organizačního výboru. 

Topolánkova vláda pak do Liberce poslala přes tři čtvrtě miliardy ze státního rozpočtu. A to nejen na výstavbu infrastruktury, jak bylo původně avizováno, ale i na pořádání samotných závodů.

Na generálku, tedy Světový pohár, při kterém musel tým Neumannové dovážet sníh z hřebenů Jizerských hor, přispěl stát 70 miliony. Na organizaci samotného šampionátu pak přidal mimořádných 189 milionů.

"Kdo chce jít proti šampionátu, musí se nejdříve utkat se mnou!" prohlašoval například šéf ODS ještě během příprav na mistrovství.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 2 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy