Politici a Baník: VIP na Bazalech za miliony pro klub

Tomáš Netočný
24. 1. 2012 11:45
Zastupitelé posílali klubu miliony s podmínkou: Dáte nám volný vstup na stadion
Fanoušci Baníku si vstupenky na zápasy svého klubu kupují, pro politiky byly zdarma. Výměnou za miliony z rozpočtu města.
Fanoušci Baníku si vstupenky na zápasy svého klubu kupují, pro politiky byly zdarma. Výměnou za miliony z rozpočtu města. | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Zastupitelé ostravského magistrátu, kteří schvalovali dotace z rozpočtu města pro soukromou akciovou společnost FC Baník, dostávali od fotbalového klubu volný přístup do všech VIP prostor stadionu na Bazalech a celoroční permanentní vstupenky na všechna domácí utkání mužstva.

Deník Insider spočítal, že v letech 2007 až 2011 převedl magistrát do rozpočtu Baníku, ovládaného jedním z největších podnikatelů ve sportovním byznysu Tomášem Peterou, celkem 85 milionů korun ve formě dotací.

Povinnost klubu poskytnout městu celoroční volný vstup v celkové hodnotě desítek tisíc korun je uvedena přímo v dotačních smlouvách, které Baník s magistrátem uzavíral a jež má Aktuálně.cz k dispozici.

Například v roce 2008 získal FC Baník od města celkem 22 milionů korun, kterými hradil náklady na svůj provoz. Podle dotační smlouvy mohl klub použít tyto finance na nákup materiálu, úhradu faktur za energie, vodu a teplo, nebo na opravy a údržbu.

Baník také mohl z těchto peněz nakupovat například počítače, skenery, kopírky a další materiál pro svůj provoz. Přestože Ostrava dotuje klub desítkami milionů korun, nevlastní žádné jeho akcie a nikdy si nedělala nárok na jakýkoli podíl na případném zisku klubu.

Volňásky za stovky tisíc

Ve smlouvě z února 2008 však magistrát podmiňuje vyplacení dotace mimo jiné tím, že klub musí městu poskytnout:

- 22 kusů zlatých VIP permanentních vstupenek opravňujících ke vstupu na všechna domácí prvoligová a pohárová utkání a vstup do VIP prostor

- 54 kusů permanentních vstupenek na hlavní tribunu

- 5 parkovacích karet na parkoviště u stadionu

Stejnou povinnost klubu odevzdávat městu permanentky obsahují také smlouvy z let 2009 a 2010. V cenách, za které dnes Baník prodává své celoroční vstupenky, by všech 76 kusů permanentních karet stálo celkem 124 tisíc korun.

Město Baníku

Peníze

Dotace z rozpočtu města Ostravy udělené Baníku v letech 2007 až 2011

2007 - 9 milionů

2008 - 22 milionů + 2 miliony na pořádání turnaje

2009 - 13,5 milionu

2010 - 23,5 milionu

2011 - 16 milionů

CELKEM - 86 milionů

Náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek z ODS pro Aktuálně.cz potvrdil, že klub skutečně magistrátu permanentky odevzdával. "Zastupitelé si je rozdělili mezi sebou," uvedl náměstek Štěpánek. "Na každého připadly přibližně dvě."

Pro zastupitele i hosty

Jeho předchůdce ve funkci, náměstek Lubomír Pospíšil (ODS), popsal způsob, jakým magistrát s permanentkami hospodařil, podrobněji.

"Před každým utkáním Baníku dostali všichni zastupitelé e-mailem nabídku, že mohou volné vstupenky a VIP karty využít," popsal Lubomír Pospíšil, který za město dotační smlouvy s Baníkem podepisoval.

"Baník byl výkladní skříň Ostravy. Zvali jsme na zápasy také různé partnery nebo významné hosty. Někdy využívali volný vstup na Bazaly i lidé z vedení kraje," sdělil bývalý náměstek Pospíšil.

Na otázku, zda výhody pro politiky a jejich hosty, které za desítky milionů korun z veřejného rozpočtu smlouvy požadovaly, nemají blízko k otevřené korupci, Lubomír Pospíšil odpověděl: "Určitě jsem nad tím nejásal. Nebylo to nejvhodnější," připustil bývalý náměstek ostravského primátora, který smlouvy podepisoval.

Politici v Ostravě, kteří o dotacích pro Baník rozhodovali, věděli, že klub jejich podmínku volného vstupu na zápasy neodmítne. Desítky milionů z rozpočtu města byly totiž pro Baník klíčové.

Už několik let je klub blízko krachu a nad vodou ho drží právě milionové injekce z ostravského rozpočtu.

FC Baník přitom podniká jako jiné akciové společnosti, nakupuje a prodává hráče, obchoduje s reklamou. Je však dlouhodobě ve ztrátě a od června 2009 do října 2010 byl v insolvenčním řízení.

Nic neřekneme, dejte peníze

Dříve špičkový klub nejvyšší fotbalové soutěže je v současné době na předposledním místě v tabulce a na jaře bude hrát o udržení v první lize. Začátkem prosince 2011 oznámil Tomáš Petera, že kvůli špatné finanční situaci prodal Bazaly.

A přestože v letošním roce chystá Ostrava pro firmu Tomáše Petery další sumu v milionech korun, nehraje klub v Ostravě s otevřenými kartami. Odmítá zveřejnit informace o tom, kolik z prodeje Bazalů utržil, a konkrétní částku neznají ani politici, kteří o dotacích budou rozhodovat.

V příští sezoně, tedy od letošního léta, bude Baník hrát na stadionu v Ostravě-Vítkovicích, který patří městu. Kromě smlouvy o dotacích jedná teď ostravský magistrát s klubem také o podmínkách, za kterých bude Baník městský majetek užívat.

Aktuálně.cz proto požádalo o rozhovor o jednáních Baníku s městem také vedení klubu. Jeho ředitel Jakub Kahoun to však odmítl.

"Vztahy s městem jsou teď pro nás velmi citlivé téma a nebudeme teď o nich informovat," uvedl mluvčí Baníku Michal Otava. "Ředitel klubu pan Kahoun vám bude plně k dispozici po dvacátém lednu. Do té doby nemá čas," sdělil mluvčí.

 

Právě se děje

Další zprávy