Policisté hledali v ústavu pro studium totality štěnice

Zpravodajská směna
27. 5. 2010 16:40
Zavolalo je vedení ústavu, policisté ale nic nenašli
Byl dědeček kolaborant? Chcete to vědět? Havelkova 2, Praha 3
Byl dědeček kolaborant? Chcete to vědět? Havelkova 2, Praha 3 | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policisté ve středu večer prohledávali Ústav pro studium totalitních režimů. Vedení ústavu je sem přivolalo, aby našli odposlouchávací zařízení.

Policie ale při hledání žádné namontované štěnice v budově neobjevila. Zapečetila proto dveře kanceláří vedení ústavu a přibližně půl hodiny před půlnocí z ústavu odjela. Informoval o tom server Týden.cz.

"Na základě oznámení jsme v objektu učinili úkony vyplývající ze zákona. Oznámení se týkalo podezření, které zmiňujete, ale zjistili jsme, že se nezakládá na pravdě. Žádné zařízení tohoto typu jsme nenašli," potvrdil online deníku policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Není to poprvé, co policisté hledali v budově odposlouchávací zařízení. V dubnu je sem přivolal dnes již bývalý ředitel Jiří Pernes. Ani tehdy policisté žádné štěnice nenašli.

Pernese odvolala rada z funkce ředitele protitotalitního ústavu před dvěma týdny. Ústav vedl od dubna. Pernes čelil od začátku silné kritice, a to kvůli svým osobním kvalitám, i kvůli způsobu, jakým byl zvolen.

Kritici mu také vyčítali studium na Večerní univerzitě marxismu-leninismu (VUML), neznalost angličtiny či obvinění z plagiátorství.

Na jeho místo dočasně usedl před dvěma týdny Zdeněk Hazdra, který hned druhý den zaměstnal Pernese v ústavu jako odborného pracovníka.

Kdo policii kvůli odposlechům do budovy zavolal, nechce její mluvčí prozradit. Podle informací serveru Týden.cz se konal ve středu večer v budově večírek. Deník tak spekuluje o tom, že na policii mohl volat někdo z lidí posilněných alkoholem. Ústav odmítá incident jakkoli komentovat.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy