Policie zatkla Víta Bártu a experta z protikorupčního

Michal Štůsek Radek Nohl Michal Štůsek, Radek Nohl
1. 11. 2013 15:01
Případ je veden v režimu utajení, prevděpodobně souvisí s únikem informací z policie.
Vít Bárta.
Vít Bárta. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Předsedu Věcí veřejných Víta Bártu zatkla ve čtvrtek před pražským hotelem Four Seasons policie. Informaci, kterou jako první přinesl server Prvnizpravy.cz, má Aktuálně.cz potvrzenu od důvěryhodného zdroje. 

Spolu s ním byl zadržen i vedoucí odboru analytiky a informatiky protikorupční policie Jan Petržílek. Policie oba muže v pátek vyslýchá.

Z informací, které Aktuálně.cz k případu zatím získalo, vyplývá, že jde o věci spojené s policií. Pravděpodobně s vynášením informací. Novinky.cz i ČTK uvedly, že se jedná o odposlechy lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Pavla Béma (ODS).

Policie případ vede v režimu utajení, a tak úřady odmítají zprávu jakkoli komentovat, tedy i oficiálně potvrdit.

Jisté je, že se případem zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů a dozoruje ho Michal Muravský z Městského státního zastupitelství v Praze. "S ohledem na zákon o ochraně utajovaných informací nemůžu nic potvrdit ani  nic říkat," reagoval žalobce.

Bártův advokát Oldřich Chudoba sdělil Aktuálně.cz totéž. "Nemohu vůbec nic komentovat vzhledem k tomu, že věc je vedena v režimu utajovaných skutečností," odůvodnil právník fakt, že nemůže potvrdit ani vyvrátit, že byl Vít Bárta zatčen.

Manželka Víta Bárty Kateřina Klasnová odmítla cokoliv k případu komentovat. Server Novinky.cz ji natočil v pátek ráno před jejím domem. Zrovna nakládala do auta kufry a odjížděla. 

Fakt, že je případ veden v utajení, komplikuje Bártovi veřejnou obhajobu. Utajovanou informací je podle zákona ta, jejíž vyzrazení nebo zneužití může způsobit újmu zájmu České republiky, nebo může být pro tento zájem nevýhodné. Mimo jiné proto, že může zmařit, ztížit nebo ohrozit vyšetřování zvlášť závažných zločinů či usnadnění jejich páchání, případně narušit činnost zpravodajských služeb.

Server Česká pozice uvedl, že druhým zadrženým v případu je policejní plukovník Jan Petržílek, vedoucí odboru analytiky a informatiky Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Pracovníci Generální inspekce bezpečnostních sborů podle serveru ve čtvrtek zapečetili jeho kancelář. Petržílek před svým nástupem do vysoké funkce na ÚOKFK pracoval pro Bezpečnostní informační službu. Mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej odmítl informaci komentovat a odkázal na mluvčí žalobců.

Některá média uvádějí, že by mohlo jít o jmenování Petra Lessyho do funkce policejního ředitele, respektive o jeho návrat do této funkce. "Naprosto nevím, o co jde, informace mám jen z médií. Orgány činné v trestném řízení mě zatím nekontaktovaly," řekl Petr Lessy v České televizi.

Lessy se na pozici policejního prezidenta dostal v době, kdy řídil ministerstvo vnitra Bártův straník z Věcí veřejných Radek John. Už tehdy však policejní a politické zákulisí mluvilo o tom, že fakticky řídí věci na vnitru sám Bárta.  

To by také potvrzovalo, proč Bártu podle informací MF Dnes zadržela Generální inspekce bezpečnostních sborů.  Ta totiž přímo řeší případy související s policií. Mluvčí inspekce redaktora Aktuálně.cz ale okamžitě odkázala na Městské státní zastupitelství v Praze.

Petr Lessy přišel o místo u policie koncem loňského srpna téměř ihned poté, co jej obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů ze zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvy. Lessyho obžaloba vinila z toho, že se v září 2011 pokusil očernit jednoho z vysokých funkcionářů policie.

Vít Bárta už byl v minulosti prvoinstančním soudem odsouzen za uplácení poslanců Věcí veřejných, ale odvolací soud jej s ohledem na imunitu zákonodárce osvobodil. V předčasných volbách se pak někdejší majitel bezpečnostní agentury ABL pokoušel znovu poslanecký mandát získat v řadách hnutí Úsvit Tomia Okamury, ale neuspěl. Do získání funkce a tedy i poslanecké imunity mu chybělo 175 hlasů.

"V kauze pana Bárty můžu sdělit za sebe i Úsvit pouze to, že vůbec netušíme, o co se jedná, takže nemůžeme kauzu nijak komentovat. Vít Bárta byl jedním z mnoha kandidátů mnoha stran na naší kandidátce, a jak jsem opakovaně říkal již před volbami, nebyl ani není člen Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury," uvedl k aktuálnímu dění Tomio Okamura.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Dva lidé zemřeli při střelbě v administrativním centru v Moskvě

Nejméně dva lidé zemřeli a čtyři utrpěli zranění při střelbě v centru služeb poskytovaných ruskými úřady na jihovýchodě Moskvy. Pachatele se podařilo na místě zadržet. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na zdroje z orgánů zabývajících se stíháním trestné činnosti.

Muž střílel z blíže neupřesněné bojové zbraně, která na něj nebyla registrovaná. Jaký byl motiv jeho jednání, není zatím jasné. Nicméně je možné, že se jedná o psychicky narušenou osobu. Vyšetřovatelé zadrženého poslali na psychiatrické vyšetření.

Mluvčí ministerstva vnitra Irina Volková informaci o střelbě v moskevském administrativním centru, která si vyžádala dva mrtvé, potvrdila. Útočníkem podle ní byl 45letý Moskvan, kterého zadržel jeden z pracovníků centra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy