Praha - Policie zadržela organizovaný gang z Karlovarska, který vyráběl z volně prodejných léků pervitin.
"Po dvouměsíčním prověřování trestné činnosti byla zadržena organizovaná skupina pachatelů podezřelých z nedovolené výroby a distribuce omamných a psychotropních látek a jedů," uvedl ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous.
Skupina čtyř osob pervitin distribuovala jednak na území Karlovarského kraje a také jej prodávala Němcům, kteří zakázanou látku distribuovali na území Německa.
Kriminalisté v rámci pátrání také odhalili nelegální laboratoř sloužící k výrobě pervitinu, která se nacházela na Sokolovsku.
Policie zahájila trestní stíhání, a to pro důvodné podezření ze spáchání trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů.
Zadrženým hrozí deset až patnáct let za mřížemi. Na všechny obviněné byl podán návrh na vzetí do vazby.
Pervitin má v Česku primát
Pervitin neboli metamfetamin v Česku vede mezi drogami, které se vpichují do žil. Do velké míry je to způsobeno tím, že je v Česku dostupný paralen, ze kterého lze pervitin dobře vyrobit.
V této souvislosti Národní protidrogová centrála navrhla, aby si lidé od počátku příštího roku mohli koupit jen jedno balení léku proti chřipce na týden.
Omezením prodeje léků obsahujících tuto látku - paralenu či panadolu, chce centrála vymýtit distribuci této drogy.
"Budou muset hledat jiné zdroje, které budou náročnější, a policie bude mít větší možnost vařiče (výrobce drog) odhalit," řekl před časem šéf protidrogové centrály Jiří Komorous.
Národní protidorogová centrála se nechala inspirovat v Austrálii. Tímto způsobem se v zemi podařilo policistům "zničit" malé varny pervitinu, zůstalo jen několik zločineckých organizací.
"Byť to zní paradoxně, tak tito velcí výrobci pervitinu jsou lepší na rozpracování a jejich paralyzaci. Když se zlikviduje taková organizace, tak důsledek je pak mnohem efektivnější," vysvětloval Komorous.