Policie ukončila prošetřování, které se týkalo opencard. Trestný čin se nestal

ČTK ČTK
20. 10. 2015 15:23
Protikorupční policie ukončila prošetřování trestního oznámení, které podala rada města tehdejšího primátora Tomáše Hudečka kvůli kartě opencard. Podle policie nebyl spáchán trestný čin. Tehdejší radní za TOP 09 podali trestní oznámení na Jaroslava Turka, šéfa někdejší firmy Haguess, která stála u zrodu opencard. Oznámení mířilo i proti některým členům rady a zastupitelstva, kteří projekt v minulosti schvalovali. Údajně se dopustili zvýhodňování firmy Haguess, projekt nastavili jako neprůhledný a předražený. Policie ale v září oznámení zhodnotila jako nedůvodné a případ odložila.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Václav Vašků/Economia

Praha - Protikorupční policie ukončila prošetřování trestního oznámení, které se týkalo problematického projektu opencard. Podle policie nebyl spáchán trestný čin, vyplývá to z usnesení.

Trestní oznámení podala před dvěma lety tehdejší rada primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09). Někteří z jejích členů a také bývalí radní za ODS včetně někdejšího primátora Bohuslava Svobody stojí kvůli opencard před soudem. Takzvaná karta Pražana vyšla na více než 1,7 miliardy korun.

Tehdejší radní za TOP 09 podali trestní oznámení na Jaroslava Turka, šéfa někdejší firmy Haguess, která stála u zrodu opencard. Oznámení mířilo i proti některým členům rady a zastupitelstva, kteří projekt v minulosti schvalovali.

Policie případ odložila

Údajně se dopustili zvýhodňování firmy Haguess, projekt nastavili jako neprůhledný a předražený. Z textu usnesení vyplývá, že se podezření týkalo trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování pravidel pro hospodářský styk. Policie ale v září oznámení zhodnotila jako nedůvodné a případ odložila.

Červenou kartičku opencard, která slouží především jako tramvajenka, vlastní zhruba 1,2 milionu cestujících. Vedení města projekt opakovaně označilo za nevýhodný a předražený. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) nedávno uvedla, že se město bude domáhat škod, které mu kvůli projektu vznikly. O jakou sumu půjde, nikdo nevyčíslil.

Kvůli kauze byli pravomocně odsouzeni dva magistrátní úředníci. Před soudem stojí deset někdejších radních, kteří ovšem u zrodu projektu nefigurovali. Kriminální policie v minulosti prověřovala ohledně opencard mimo jiné oznámení někdejší zastupitelky Jany Ryšlinkové. Několik trestních řízení dosud kriminalisté neukončili, vyplývá z podkladů, které má ČTK k dispozici. Podle Pirátů i neziskových organizací tak zatím praví viníci zůstávají nepotrestáni.

Magistrát se v posledních týdnech potýká s problémy při vydávání nových karet opencard. Podle vedení města by projekt měl v budoucnu nahradit modernější systém. Lidé by si kupon mohli nahrát třeba do telefonu nebo na čipovou kartu. K dispozici by ale zůstaly i klasické papírové kupony.

 

Právě se děje

Další zprávy