Policie rozbila obří síť pašeráků drog. Desítky kurýrů řídil Vietnamec z Česka, měli zájezdy na míru

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
12. 6. 2018 10:30
Česká protidrogová centrála spolupracovala dva roky s policisty z Austrálie a USA na zátahu proti obří síti pašeráků drog. Při práci policisté odhalili síť kurýrů z Česka, kteří dostali do Austrálie na Nový Zéland až 800 kilogramů narkotik.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - České policii se povedl mimořádný zásah v drogovém podsvětí. Národní protidrogová centrála odhalila na šedesát lidí, kteří organizovali pašování a převáželi stovky kilogramů kokainu, heroinu a pervitinu do Austrálie a na Nový Zéland. Na případu s českou policií spolupracovali dva roky australští a američtí kolegové.

"Případ pašování drog za pomoci kurýrů podobného rozsahu jsme v Česku ještě neměli," popisuje pro Aktuálně.cz rozsah kauzy šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Počet obviněných se podle něj bude navíc dále rozrůstat.

Rozsáhlá síť podle Frydrycha fungovala na jednoduchém pyramidovém principu. V Česku stál na vrcholu občan Vietnamu. Ve skupině měl svého člověka, který řídil čtyři náboráře, ti sháněli po celé republice kurýry. A to na základě doporučení.

"Verbíři chtěli, aby kurýři, kteří byli často ve špatné socioekonomické situaci, jezdili pouze jednou. Navíc ve dvou a přes cestovní kancelář, která měla na míru připravené zájezdy do Austrálie nebo Nový Zéland," vysvětluje Frydrych.

Pašování podle něj fungovalo tak, že každý z dvojice kurýrů dostal v Česku dva kufry, které obsahovaly oblečení a další běžné věci.

Po mezipřistání v Los Angeles, nebo v Bangkoku se kurýři spojili přes jednorázové mobily s předplacenou kartou s prostředníkem, který přivezl jiné čtyři kufry, v každém bylo po pěti kilech drog. Zatímco z USA se převážel kokain, z Thajska heroin či pervitin.

Dvojice pašeráků si podle kriminalistů za cestu přišla na 100 až 150 tisíc korun, jako bonus měli zaplacenou dovolenou.

Všem šedesáti obviněným v Česku hrozí 10 až 18 let vězení. "A to za účast na organizované mezinárodní skupině. Stíháni jsou za převoz dohromady až 800 kilogramů drog. Každý pár převážel vždy 20 kilogramů," doplňuje Frydrych s tím, že drogy byly v kufrech skryty velmi sofistikovaně. Nedokázali je vyčmuchat psi a neodhalily je ani letištní rentgeny.

Kromě šedesáti lidí v Česku jsou obvinění i další v Austrálii a v USA, kde se případem zabývá tamní protidrogová agentura DEA.

Podle českých detektivů si organizátoři celé pašerácké pyramidy mohli slušně vydělat. Ceny pašovaných drog jsou v Austrálii na ulici až osmnáctinásobné oproti cenám v Praze. Pervitin zde stojí až 18 tisíc korun za gram, u nás je k dostání zhruba za tisíc.

Kokain pak stojí v Austrálii "na ulici" 4 tisíce korun za gram. Jenže zatímco pašeráci do země přiváželi téměř čistou drogu, ke konečnému zákazníkovi se dostávala až dvanáctkrát zředěná. "Jedna zásilka 20 kilogramů drogy se pak může vyšplhat do úplně astronomických částek," počítá šéf protidrogových kriminalistů. Teoreticky se vzhledem k vysokým cenám a značnému rozředění může v Austrálii rozprodat až za miliardu korun.

Vyšetřování této sítě začalo podle Frydrycha díky americkým kolegům, kteří na některé praktiky Čechů v USA přišli.

Další impulz pak přišel z Austrálie, kde policie zatkla ve dvanácti dnech dva české páry pašeráků s celkem 40 kilogramy tvrdých drog. Redakci to potvrdilo ministerstvo zahraničí. Tři ze zatčených byli letos v květnu v Austrálii odsouzeni k 7 až 9 letům.

Rozsudek nad jednou z obviněných zatím vynesen nebyl. "Je dlouhodobě umístěna v lékařském zařízení a probíhají u ní psychologická a psychiatrická vyšetření. Soudní řízení je tedy u této obviněné pozastaveno do doby, kdy bude zajištěno to, že dotyčná je způsobilá se řízení účastnit," popsala redakci mluvčí ministerstva zahraničních věcí Irena Valentová.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Bergamo brankami Muriela zvítězilo na hřišti posledního Crotone

Fotbalisté Bergama zvítězili v 6. kole italské ligy na hřišti posledního Crotone 2:1. Oba góly účastníka Ligy mistrů vstřelil útočník Luis Muriel. Atalanta v Serii A uspěla po dvou porážkách a v neúplné tabulce se na rozdíl bodu přiblížila k vedoucímu AC Milán, který nastoupí až v neděli v Udine.

Devětadvacetiletý Kolumbijec Muriel se nejprve v 26. minutě šikovně uvolnil na hranici vápna a přesně zakončil. Atalanta skórovala v 16. venkovním utkání v řadě, což je nejdelší série v klubové historii. O 12 minut později Muriel vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně, na hattrick už ale nezaútočil, do druhého poločasu ho na hrotu útoku vystřídal krajan Duván Zapata.

Domácí dokázali už jen snížit zásluhou Simyho a zůstali na dně tabulky. Dosud jediný bod získal nováček paradoxně v souboji s mistrovským Juventusem.

Inter Milán doma prohrával s Parmou po gólech Gervinha už dvougólovým rozdílem, nakonec ale remizoval 2:2. Bod "Nerazzurri" zařídil v druhé minutě nastavení Ivan Perišič. Inter nevyhrál potřetí z posledních čtyř zápasů, v tabulce se přesto nachází na pohárových příčkách.

Další zprávy