Policie prohrává s počítačovými piráty, nemá špičkové "ajťáky". Tuhý je chce lákat na vyšší platy

Petr Koděra Petr Koděra
21. 5. 2016 11:34
Šikovní počítačoví experti jdou raději do soukromých firem, kde dostávají až trojnásobné platy, a detektivové tak dlouhodobě za kybernetickými zločinci zaostávají. Nejenže jich je málo a nejsou špičkami v oboru, ale nemají k dispozici ani nejmodernější techniku. Nedostatek IT specialistů není jen ryze českým problémem. Jak ukázalo pražské setkání světových policejních špiček, potýkají se s ním i další země napříč kontinenty. "Také ostatní státy jsou na tom velmi podobně jako my," řekl policejní prezident Tomáš Tuhý.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CyberGym Europe

Praha - Policejní prezident Tomáš Tuhý nachystal plán, jak k policii do čtyř let nalákat téměř dvě stovky počítačových odborníků, kteří by bojovali s hackery a internetovými podvodníky. Nabídne jim mnohem víc peněz, než je v současných možnostech českých policejních platových tabulek.

Právě na okleštěné finance policie dlouhodobě doplácí: šikovní "ajťáci" jdou raději do soukromých firem, kde dostávají až trojnásobné platy, a detektivové tak dlouhodobě za kybernetickými zločinci zaostávají. Nejenže jich je málo a nejsou špičkami v oboru, ale nemají k dispozici ani nejmodernější techniku.

Detaily svých záměrů – například kolik by byl nástupní plat počítačového experta - zatím Tuhý odmítá zveřejnit. Během třídenní konference mezinárodního kriminálního úřadu Interpol, která se konala tento týden v Praze, Tuhý oficiálně jen řekl, že v programu na rozvoj policie navrhuje "určitý způsob motivace k získávání expertů do problematiky kybernetické kriminality". 

Poté dodal, že plány chce napřed představit politikům, kteří o penězích pro policisty budou rozhodovat. "Budeme od nich žádat podporu, protože boj s kybernetickou kriminalitou je zásadní a my potřebujeme udržet krok s kriminálním prostředím," podotkl Tuhý. A na otázku, zda se počítačovým expertům konečně začne vyplácet vstoupit do policejní služby, Tuhý odkázal znovu na politiky: "Doufejme, že tak to budou posuzovat i ti, kterým ty návrhy předkládáme."

Tuhého "politický šéf" - ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) – se nyní k problému nevyjádřil. Je na pracovní cestě v Bruselu, kde řeší jinou potíž současnosti: uprchlickou krizi a debatu o kvótách přijatých migrantů. A na dotaz online deníku Aktuálně.cz neodpověděl ani ministr financí Andrej Babiš (ANO), který bdí nad erárními penězi.

Oba dlouhodobě tvrdí, že chtějí všechny tuzemské ozbrojené složky podporovat - právě s ohledem na vypjatou bezpečnostní situaci v Evropě a na Blízkém východě.

Policejních "ajťáků" je všude málo

Nedostatek IT specialistů není jen ryze českým problémem. Jak ukázalo pražské setkání světových policejních špiček, potýkají se s ním i další země napříč kontinenty. "Také ostatní státy jsou na tom velmi podobně jako my," řekl policejní prezident Tomáš Tuhý. 

Česká policie loni reorganizovala odbor, který se věnuje boji proti počítačové kriminalitě. Přešel z policejního prezidia pod protimafiánský útvar, který bojuje proti organizovanému zločinu. Jeho šéfem se stal bývalý ředitel protikorupční jednotky Milan Komárek, dlouholetý šéf policejních IT specialistů Karel Kuchařík za zvláštních okolností přešel k útvaru, který sleduje podezřelé lidi a nasazuje odposlechy. Jeho náhlý odchod dosud nikdo přesvědčivě nevysvětlil.

Podle několika detektivů, s nimiž Aktuálně.cz hovořilo, by ale ani vyšší nabízené platy nemusely problém vyřešit. Naopak: mohou vyvolat pnutí uvnitř policie, protože si jednotlivé útvary začnou závidět. Kriminalisté se navíc shodují na tom, že ti nejlepší specialisté stejně k policie nezamíří. A pokud by policie přece jen najala špičkové hackery, hrozí u nich zase bezpečnostní riziko: aby nepracovali i pro "druhou stranu".

Počítačová kriminalita patří s masivním rozvojem digitálních technologií k největším problémům vedle nelegální migrace a terorismu. Navíc s ním úzce souvisí. Teroristé využívají nejrůznější šifrovací programy k utajené komunikaci a k plánování útoků. Kromě toho patří mezi nejčastější případy kybernetické kriminality krádeže peněz z bankovních kont, krádeže virtuální identity, nabourávání e-mailových schránek nebo mobilních telefonů a jejich dat, šíření dětské pornografie, extremismu a vydírání nebo pronásledování lidí.

V Česku počet případů počítačové kriminality rychle roste, v posledních letech v průměru o třetinu ročně.

Podle Evropského centra pro boj proti kyberkriminalitě přicházejí oběti počítačových zločinců celosvětově zhruba o 290 miliard eur ročně. To je pro pachatele větší zisk, než celkově vynáší celosvětový obchod s nejrozšířenějšími drogami dohromady.

Každá krize je příležitost, takže ukradení mailů předsedy vlády berme hlavně jako impuls k promyšlení kybernetické bezpečnosti jako takové. | Video: Petr Honzejk
 

Právě se děje

před 25 minutami

Jašek pomohl premiérovým gólem Vancouveru k vítězství

Český hokejový útočník Lukáš Jašek si připsal premiérový gól v dresu Vancouveru a pomohl svému týmu k vítězství v přípravném utkání před NHL na ledě Edmontonu 6:1. Dvaadvacetiletý odchovanec Třince bodoval i ve druhém zápase za Canucks v této sezoně, protože v pondělí si při porážce ve Victorii s Calgary 3:4 připsal asistenci.

Při třetím startu za Vancouver v součtu i s loňským tréninkovým kempem se Jašek prosadil ve 36. minutě. Po nahrávce obránce Guillaumeho Briseboise využil přesilovou hru střelou z pravého kruhu a zvýšil vedení hostů na 4:1.

Vancouver draftoval Jaška v roce 2015 v šestém kole na 176. místě. Do zámoří odešel loni v březnu z Liberce a měl na kontě v extralize ze 132 duelů 25 bodů za 10 gólů a 15 asistencí. Od příchodu do Severní Ameriky nastupoval Jašek na farmě Vancouveru v týmu Utica Comets v AHL. V uplynulé sezoně si v 63 zápasech připsal 29 bodů (9+20).

před 1 hodinou

Trump se setkal se šéfem Facebooku Zuckerbergem. Rozhovor byl pěkný, uvedl prezident

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal se šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem. Sám Trump to oznámil na Twitteru s tím, že rozhovor byl "pěkný". Firma Facebook schůzku potvrdila, setkání prý bylo "dobré a konstruktivní".

"Mark je ve Washingtonu, setkal se s politiky, aby vyslechl jejich obavy a pohovořil o budoucí regulaci internetu," uvedla firma Facebook. "Měl také dobré, konstruktivní setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy