Policie odposlouchávala novináře kvůli kauze Pandury

ČTK ČTK, Aktuálně.cz
26. 7. 2014 13:08
Policisté se snažili zjistit, jakým způsobem unikl do médií protokol o výslechu utajovaného svědka k nákupu transportérů Pandur.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Detektivové protimafiánského útvaru odposlouchávali několik měsíců telefony dvěma novinářům a také policejním a justičním špičkám. Bylo to kvůli úniku protokolu o výslechu utajovaného svědka k nákupu transportérů Pandur, píše sobotní Právo. Šlo o redaktora Práva Jakuba Svobodu a Janka Kroupu z MF Dnes.

Odposlechy nařídil Ostravský okresní soud na žádost policistů, kteří se chtěli dozvědět, odkud novináři své informace získali.

O zásadní výpovědi manažera rakouského dodavatele pandurů Stephana Szücse psal server Novinky.cz a také deníky Právo a MF Dnes v květnu roku 2011.

Odposloucháváni byli i policisté

Kromě novinářů policisté odposloudhávali hovory tehdejšího ředitele protikorupčního útvaru Tomáše Martince, jeho náměstka Jiřího Veselého (nyní pracuje jako bezpečnostní ředitel Agrofertu Andreje Babiše) a také vyšetřovatele případu Pandury Františka Zahálky.

Ti všichni byli přetím seznámeni s výpovědí utajovaného svědka a tudíž byli podezřelí, že informace vyzradili.

Záznamy o povolovaných odposleších jsou součástí rozsáhlého spisového materiálu ke kauze bývalé šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) a jeho současné manželky Jany (dříve Nagyové).

Z úniku ÚOOZ podezříval rovněž vlivného náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. Nakonec mu ale v této souvislosti nic neprokázali.

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

V Brně kvůli bytu s chemikáliemi evakuovali policisté 25 lidí

Mrtvého muže a velké množství chemikálií nalezli dnes policisté v bytě v brněnské Šámalově ulici v Židenicích. Kvůli chemikáliím ulici uzavřeli a evakuovali z ní 25 lidí, situace se podle policie jeví jako nebezpečná. Na místě je pyrotechnik i chemická laboratoř hasičů. 

Podle mluvčího policie Bohumila Maláška měli o muže obavy sousedé. "Byt jsme otevřeli, soused byl bohužel nalezený bez známek života s tím, že v tom bytě je spousta chemikálií," řekl Malášek. Příčinu mužova úmrtí policie vyšetřuje. 

před 59 minutami

Ministr Metnar ve čtvrtek v USA podpisem potvrdí nákup vojenských vrtulníků

Ministr obrany Lubomír Metnar ve čtvrtek po jednání s americkým ministrem obrany Markem Esperem stvrdí podpisem dokumentu nákup vrtulníků pro českou armádu. Ministerstvo obrany za ně zaplatí 14,6 miliardy korun. Metnar do Spojených států odletí v úterý ráno. Informoval o tom mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ministerstvo obrany se rozhodlo pořídit 12 vrtulníků od firmy Bell formou mezivládní dohody. Z USA vojáci získají osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje armáda dostane v roce 2023. V její výzbroji nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Další zprávy