Policie odposlouchávala novináře kvůli kauze Pandury

ČTK ČTK, Aktuálně.cz
26. 7. 2014 13:08
Policisté se snažili zjistit, jakým způsobem unikl do médií protokol o výslechu utajovaného svědka k nákupu transportérů Pandur.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Detektivové protimafiánského útvaru odposlouchávali několik měsíců telefony dvěma novinářům a také policejním a justičním špičkám. Bylo to kvůli úniku protokolu o výslechu utajovaného svědka k nákupu transportérů Pandur, píše sobotní Právo. Šlo o redaktora Práva Jakuba Svobodu a Janka Kroupu z MF Dnes.

Odposlechy nařídil Ostravský okresní soud na žádost policistů, kteří se chtěli dozvědět, odkud novináři své informace získali.

O zásadní výpovědi manažera rakouského dodavatele pandurů Stephana Szücse psal server Novinky.cz a také deníky Právo a MF Dnes v květnu roku 2011.

Odposloucháváni byli i policisté

Kromě novinářů policisté odposloudhávali hovory tehdejšího ředitele protikorupčního útvaru Tomáše Martince, jeho náměstka Jiřího Veselého (nyní pracuje jako bezpečnostní ředitel Agrofertu Andreje Babiše) a také vyšetřovatele případu Pandury Františka Zahálky.

Ti všichni byli přetím seznámeni s výpovědí utajovaného svědka a tudíž byli podezřelí, že informace vyzradili.

Záznamy o povolovaných odposleších jsou součástí rozsáhlého spisového materiálu ke kauze bývalé šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) a jeho současné manželky Jany (dříve Nagyové).

Z úniku ÚOOZ podezříval rovněž vlivného náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. Nakonec mu ale v této souvislosti nic neprokázali.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 5 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy