Policie kvůli korupci stíhá pracovníky ROP Střední Morava

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 4. 2015 15:52
Policisté zadrželi čtyři muže a jednu ženu už v úterý. Hrozí jim až 12 let vězení.
Korupce. Ilustrační foto.
Korupce. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Zlín - Policie kvůli úplatkům obvinila tři pracovníky Regionálního operačního programu (ROP) Střední Morava a dva lidi z podnikatelské sféry. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

Ve čtvrtek to sdělil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. Čtyři muži a jedna žena byli zadrženi v úterý.

Prostřednictvím ROP Střední Morava proudí dotace z Evropské unie do Olomouckého a Zlínského kraje.

Kriminalisté se případem zabývali od loňského dubna na základě podezření z přijímání úplatku a poškozování finančních zájmů EU v souvislosti s přidělováním dotací. V úterý detektivové zasahovali v Olomouci, ve Zlíně a v Otrokovicích.

"Zadrženi byli celkem čtyři muži a jedna žena ve věku od 31 do 53 let. Detektivové kladou pracovníkům ROP za vinu, že poskytovali za úplatek ve výši cca dvě procenta z celkové dotace žadatelům o dotace nadstandardní služby a informace spojené s přípravou a následnou realizací projektů několika penzionů a hotelů na Střední Moravě," uvedl Hanták.

Dotace na konkrétní projekty se podle něj pohybují v řádech desítek milionů korun. Další dva zadržení pak podle detektivů úplatky pro pracovníky ROP zprostředkovávali a předávali.

Policie zadržené obvinila z několika trestných činů včetně podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, poškození finančních zájmů Evropské unie a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

"Některé z uvedené trestné činnosti se měli obvinění dopustit formou spolupachatelství," uvedl Hanták. Policie podle něj při šesti domovních prohlídkách a třech prohlídkách jiných prostor zajistila především výpočetní techniku a listinné materiály k projektům. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě.

Český problém s čerpáním dotací

ROP Střední Morava měl v letech 2007 až 2013 k dispozici více než 18 miliard korun. Podpořil zhruba 1200 projektů obcí, měst, krajů, podnikatelů a neziskových organizací. O rozdělování evropských dotací a úřady, které to mají v popisu práce, se policie v tuzemsku zajímala už několikrát.

Například loni v dubnu obvinila protikorupční policie kvůli dvěma libereckým projektům osm lidí. Mezi obviněnými jsou i pracovníci ROP Severovýchod. Policie zadržené obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů EU, podplacení a návodu ke zneužití pravomoci úřední osoby.

Bývalého ředitele dotačního úřadu ROP Severozápad Petra Kušnierze soud za zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatků potrestal pětiletým trestem vězení. Kušnierz chtěl prostřednictvím tří kamarádů po uchazečích o dotace provize z přidělených peněz. Požadovali minimálně 1,7 milionu korun a velkou část skutečně převzali.

Kušnierz spolu s početnou skupinou figuruje také v další kauze machinací v ROP Severozápad. Úřad údajně namísto losování přímo dosazoval konkrétní externí hodnotitele projektů. Skupina obžalovaných prý takto ovlivnila dotace za více než 1,4 miliardy korun, ROP Severozápad nakonec proplatil 922 milionů.

Pražský městský soud se nyní bude znovu zabývat kauzou údajného zneužití evropských dotací, ve které figuruje bývalý šéf Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiří Trnka a jeho kolega Martin Půlpytel. Podle spisu zvýhodňovali některé projekty. Škoda byla vyčíslena na více než 300 milionů korun.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Netolický skončil podle Hamáčka v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) skončil v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry, řekl ve čtvrtek Blesku vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Z jeho vyjádření vyplývá, že někdejší místopředseda strany Netolický nebude pokračovat ani jako odborný mluvčí ČSSD pro oblast místního rozvoje. Podle Hamáčka by se měl soustředit na Pardubický kraj a vedení najde někoho, ke komu má důvěru.

Netolický minulý týden serveru Seznam Zprávy řekl, že před ním Hamáček 15. dubna hovořil o plánu přivézt milion dávek očkovací látky proti covidu-19 Sputnik V. Nemohl však potvrdit plán výměny Sputniku V za informace o ruském zapojení do explozí ve Vrběticích na Zlínsku, o kterém se podle serveru Seznam Zprávy hovořilo na jedné z Hamáčkových schůzek ve stejný den. Hamáček tuto výměnu odmítá a plánuje se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy