reklama
 
 

Malá opisovala v diplomové práci z učebnice i internetu, tvrdí analýza. Shodují se i překlepy

Aktualizováno 28. 6. 2018 20:26
Taťána Malá obhájila diplomovou práci v roce 2011 na soukromé Panevropské vysoké škole v Bratislavě.

Praha - Ministryně spravedlnosti Taťána Malá opsala části své diplomové práce, kterou obhájila v roce 2011 na soukromé Panevropské vysoké škole v Bratislavě, informoval Český rozhlas Radiožurnál, který dokument analyzoval a nechal okomentovat odborníky. Ti pomocí specializovaného systému na odhalování plagiátů odhalili opakované shody s příspěvky na internetu, s učebnicí rodinného práva nebo s diplomovou prací na obdobné téma z roku 2006.

Radiožurnál poukázal na to, že v diplomové práci Malé (dříve Veličkové) jsou i stejné chyby a překlepy jako v práci Veroniky Grossové, která ale vznikla o pět let dříve na brněnské Masarykově univerzitě.

"Dle mého názoru je vyloučeno, aby se jednalo o náhodnou chybu. Pokud se podíváme na seznam použitých zdrojů, v celé práci jsme nikde nenašli zmínku, že by bylo využito práce Veroniky Grossové, tento zdroj nebyl přiznán," řekl Radiožurnálu Jan Mach z Vysoké školy ekonomické, který se zabývá odhalováním plagiátů.

Dokument nazvaný "Úprava rodičovských práv a povinností k nezletilému dítěti na dobu po rozvodu" se podle něj shoduje s předlohou minimálně v pěti procentech rozsahu. 

Kromě toho se v práci ministryně spravedlnosti podle Radiožurnálu vyskytují také opsané pasáže z publikace České rodinné právo od autorek Milany Hrušákové a Zdeňky Králíčkové, v úvodní části se pak dokument údajně nápadně podobá knize i svou strukturou.

"Dá se říci, že tímto způsobem práce nabyla na požadovaném rozsahu, tak aby splnila podmínku počtu stránek, na druhé straně je to nutno říct tak, že je to v tomto směru plagiát," řekl Radiožurnálu odborník na rodinné právo a vysokoškolský pedagog Stanislav Balík.

Další části pak mají být opsané bez citace z internetu, například z odborného příspěvku na serveru ePrávo.cz z července roku 2001.

Malá obvinění z plagiátorství odmítá. "V diplomových pracích jsou citace z odborné literatury žádoucí a já jich nevyužila víc, než bývá běžné. To, že byla má práce ohodnocena za A a zároveň jsem ji za A obhájila, svědčí o tom, že ji výborně znám. Mohu vás ubezpečit, že svou diplomovou práci jsem psala sama," řekla nová šéfka justice pro Radiožurnál.

Za standardní po obsahové i formální stránce označil práci i její odborný vedoucí z pražské právnické fakulty David Elischer. Podle Balíka ale oponenti ani vedoucí práce na opisování vůbec nemuseli přijít.

Ředitel Panevropské vysoké školy v Bratislavě Michal Mutňanský nechtěl detaily práce Malé komentovat s tím, že text nemá nastudovaný. "Určitě požádám vedení fakulty práva, aby prověřilo kvalitu této práce, ale namátkově i dalších prací z tohoto období a dalo mi nějakou ucelenou zprávu," řekl Českému rozhlasu. Zároveň dodal, že případné odnětí titulu zpětně podle slovenské legislativy není možné.

Premiér Babiš, který se účastní unijního summitu v Bruselu, dnes řekl médiím, že s ministryní bude věc řešit v pátek. "Předpokládám, že to nějak vysvětlí. Já s ní budu zítra a určitě se o to budu zajímat," řekl premiér. "Pokud vím, ona to odmítá, tak je to na ní, jak to vysvětlí," dodal.

S prezidentem jsme mluvili o jmenování soudců a insolvenčním zákoně, říká po schůzce s Milošem Zemanem kandidátka na ministryni Taťána Malá. | Video: DVTV |  09:36

autoři: Domácí, ČTK | 28. 6. 2018 15:56

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama