Malá opisovala v diplomové práci z učebnice i internetu, tvrdí analýza. Shodují se i překlepy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 28. 6. 2018 20:26
Taťána Malá obhájila diplomovou práci v roce 2011 na soukromé Panevropské vysoké škole v Bratislavě.
Taťána Malá.
Taťána Malá. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministryně spravedlnosti Taťána Malá opsala části své diplomové práce, kterou obhájila v roce 2011 na soukromé Panevropské vysoké škole v Bratislavě, informoval Český rozhlas Radiožurnál, který dokument analyzoval a nechal okomentovat odborníky. Ti pomocí specializovaného systému na odhalování plagiátů odhalili opakované shody s příspěvky na internetu, s učebnicí rodinného práva nebo s diplomovou prací na obdobné téma z roku 2006.

Radiožurnál poukázal na to, že v diplomové práci Malé (dříve Veličkové) jsou i stejné chyby a překlepy jako v práci Veroniky Grossové, která ale vznikla o pět let dříve na brněnské Masarykově univerzitě.

"Dle mého názoru je vyloučeno, aby se jednalo o náhodnou chybu. Pokud se podíváme na seznam použitých zdrojů, v celé práci jsme nikde nenašli zmínku, že by bylo využito práce Veroniky Grossové, tento zdroj nebyl přiznán," řekl Radiožurnálu Jan Mach z Vysoké školy ekonomické, který se zabývá odhalováním plagiátů.

Dokument nazvaný "Úprava rodičovských práv a povinností k nezletilému dítěti na dobu po rozvodu" se podle něj shoduje s předlohou minimálně v pěti procentech rozsahu. 

Kromě toho se v práci ministryně spravedlnosti podle Radiožurnálu vyskytují také opsané pasáže z publikace České rodinné právo od autorek Milany Hrušákové a Zdeňky Králíčkové, v úvodní části se pak dokument údajně nápadně podobá knize i svou strukturou.

"Dá se říci, že tímto způsobem práce nabyla na požadovaném rozsahu, tak aby splnila podmínku počtu stránek, na druhé straně je to nutno říct tak, že je to v tomto směru plagiát," řekl Radiožurnálu odborník na rodinné právo a vysokoškolský pedagog Stanislav Balík.

Další části pak mají být opsané bez citace z internetu, například z odborného příspěvku na serveru ePrávo.cz z července roku 2001.

Malá obvinění z plagiátorství odmítá. "V diplomových pracích jsou citace z odborné literatury žádoucí a já jich nevyužila víc, než bývá běžné. To, že byla má práce ohodnocena za A a zároveň jsem ji za A obhájila, svědčí o tom, že ji výborně znám. Mohu vás ubezpečit, že svou diplomovou práci jsem psala sama," řekla nová šéfka justice pro Radiožurnál.

Za standardní po obsahové i formální stránce označil práci i její odborný vedoucí z pražské právnické fakulty David Elischer. Podle Balíka ale oponenti ani vedoucí práce na opisování vůbec nemuseli přijít.

Ředitel Panevropské vysoké školy v Bratislavě Michal Mutňanský nechtěl detaily práce Malé komentovat s tím, že text nemá nastudovaný. "Určitě požádám vedení fakulty práva, aby prověřilo kvalitu této práce, ale namátkově i dalších prací z tohoto období a dalo mi nějakou ucelenou zprávu," řekl Českému rozhlasu. Zároveň dodal, že případné odnětí titulu zpětně podle slovenské legislativy není možné.

Premiér Babiš, který se účastní unijního summitu v Bruselu, dnes řekl médiím, že s ministryní bude věc řešit v pátek. "Předpokládám, že to nějak vysvětlí. Já s ní budu zítra a určitě se o to budu zajímat," řekl premiér. "Pokud vím, ona to odmítá, tak je to na ní, jak to vysvětlí," dodal.

S prezidentem jsme mluvili o jmenování soudců a insolvenčním zákoně, říká po schůzce s Milošem Zemanem kandidátka na ministryni Taťána Malá. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 2 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy