Mával přirozením nad obličejem opilého kamaráda, ten ho za to bodl do krku. Nejapný žert, uznal soud

ČTK ČTK
11. 4. 2017 17:24
Tři roky za mřížemi si má odpykat muž, který loni v létě bodl do krku svého známého. Vyprovokoval ho nemístný vtip kamaráda, který mu den před incidentem mával svým pohlavním údem před obličejem, když usnul opilý v hospodě. Nůž, který svému známému bodl do krku, zůstal vězet v ráně, do bezvědomí upadl muž až po jeho vytažení. Několikacentimetrové zranění ale nakonec nebylo nijak vážné. Podle znalce však měl napadený velké štěstí.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Liberec - Za pokus o vraždu uložil Krajský soud v Liberci jednačtyřicetiletému muži tři roky vězení. Obžalovaný Zdeněk Nusbaumer loni v baru v Mimoni bodl v opilosti nožem do krku svého třiatřicetiletého známého kvůli vtipu, kterým ho před ostatními předchozí den zesměšnil. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i obžalovaný si ponechali lhůtu na odvolání.

Vazebně stíhanému obžalovanému hrozil výrazně přísnější trest, sazba pro tento trestný čin je od deseti do 18 let. "Šli jsme hluboko pod zákonnou sazbu, a to s ohledem na okolnosti případu. Jednalo se o nejapný hospodský žertík, který vyvrcholil bodnutím do krku," uvedla předsedkyně senátu Eva Drahotová.

Žertík byl podle ní za hranou, stejně tak reakce obžalovaného. "Nelze to řešit tímto způsobem," uvedla. Trest pod zákonnou sazbou navrhovala i státní zástupkyně, která požadovala sedm let.

Motivem k činu byla událost, která se stala v baru večer před napadením, loni 5. července. Nusbaumer v opilosti usnul na židli s hlavou zakloněnou dozadu a při tom měl otevřenou pusu. Jeho známého, Milana Netolického, to inspirovalo k hloupému žertu - vytáhl z kraťasů svůj pohlavní úd a několik vteřin s ním mával nad obličejem obžalovaného. Svého činu litoval. "On udělal chybu, ale já také," uvedl Netolický.

Denně i 18 piv

Další večer se Nusbaumerovi kvůli tomu v baru smáli. Někteří mu dokonce říkali, že mu jeho známý úd strčil do úst, i když to nebyla pravda. Obžalovaný v úterý u soudu uvedl, že ho to urazilo. Dokud ale vnímal okolí, tak to nijak neřešil. "Poslední, co si pamatuji, je, že koukám na fotbal. A pak, že ležím na chodníku a někdo mě držel," uvedl. Incident si nepamatuje.

Bylo u něj běžné, že za den vypil i 18 piv. Při útoku měl v sobě asi tři promile alkoholu. Součástí rozsudku je i nařízená ambulantní protialkoholní léčba po vykonání trestu. Svého činu dnes litoval. "Omlouvám se mu za to. Pro mě je to černá můra. Nevím, jak se to mohlo stát," uvedl.

Nadávka na rozloučenou

Podle znalců jednal zkratkovitě v afektu. Svědci uvedli, že Nusbaumer z ničeho nic vstal a s nadávkou na rozloučenou bodl nečekaně Netolického do krku kapesním nožem švýcarského typu. Nůž zůstal vězet v ráně a po vytažení napadený muž upadl do bezvědomí. Několikacentimetrové zranění ale nakonec nebylo nijak vážné.

Podle znalce z oboru lékařství Radovana Havla měl však napadený velké štěstí. "Rizikovost útoku byla extrémní, stačilo málo, aby čepel zasáhla důležité struktury," uvedl znalec. Kdyby šla podle něj rána o několik milimetrů jinak, mohly být následky fatální. "Byla náhoda, že nedošlo k usmrcení," dodal znalec.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 36 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy