Poche odchod Zimoly vítá: Nechť ještě přibalí Haška a prosazují se mimo ČSSD

Domácí Domácí
Aktualizováno 7. 11. 2018 17:29
Velmi otevřeně komentoval europoslanec za ČSSD a poradce ministra zahraničí Miroslav Poche rezignaci Jiřího Zimoly na funkci prvního místopředsedy strany. Podle něj se to "velmi pozitivně" odrazí na mediálním obrazu sociální demokracie. Její šéf Jan Hamáček řekl, že doufá, že budou dál se Zimolou společně usilovat o jednotu ve straně.
Miroslav Poche
Miroslav Poche | Foto: DVTV

"No velmi pozitivně. Nechť ještě přibalí Haška a prosazují se mimo ČSSD. V americkém Walmartu se tomu říká buy one, get one free," odpověděl Miroslav Poche na dotaz Aktuálně.cz, jak se odchod Zimoly projeví ve vnímání strany u voličů.

Na Zimolova slova o krajských šíbrech, kteří jsou na vedení ČSSD přisátí jako pijavice, pak reagoval: "To říká člověk, co byl policií vyšetřován za šmelinu na Lipně? V jihočeských nemocnicích? Já nejsem žádný šíbr ani zákulisní hráč, jsem poslanec. A půl roku už musíte vidět, že jsem dost výrazně před kulisami," dodal Poche.

Zcela jiný slovník použil při hodnocení Zimolova rozhodnutí Michal Hašek.  "Zachoval se jako chlap. Hraje fér vůči ČSSD. Nejde mu o funkce, ale o záchranu nejstarší demokratické strany v zemi," uvedl Hašek pro Aktuálně.cz.

Za "chlapský přístup" považuje rozhodnutí Zimoly i Zdeněk Škromach. "Teď je to na těch, kteří se na něj neustále vymlouvají, že jim ruší jejich kruhy. Věřím, že občané i členská základna se budou průběžně seznamovat s příčinami a důvody jeho rezignace. Zároveň bude mít prostor k dalším krokům, aniž by byly spojovány s jeho funkcí výkonného místopředsedy ČSSD," vzkázal Škromach.

Jiří Zimola oznámil rezignaci ve středu odpoledne. "Jakákoliv razantní změna v ČSSD je při současném rozdělení sil ve vedení strany nemožná mise," vysvětlil svůj krok s tím, že ze strany však neodchází.

"Rozhodnutí Jirky Zimoly mě překvapilo, ale nezbývá mi, než jej respektovat. Děkuji mu za půl roku společné práce ve vedení ČSSD. Věřím, že i jako řadový člen bude dál usilovat o jednotnou sociální demokracii, která znovu dokáže oslovit a získat ztracené voliče‬," komentoval rezignaci šéf strany Jan Hamáček.

"Je to osobní rozhodnutí Jiřího Zimoly, které respektuji a blíže se ke vzniklé situaci vyjádřím po pátečním zasedání grémia," uvedla místopředsedkyně ČSSD Jana Fialová, která v minulosti měla se Zimolou podobné názory.

Místopředseda ČSSD Roman Onderka to považuje za osobní záležitost. "Nejužší vedení sociální demokracie bude svoji odpovědnost za směřování a fungování strany v posledních měsících vyvozovat v březnu na sjezdu. Jiří Zimola se rozhodl, že tak učiní už dnes. S ohledem na to, že nemám ve zvyku utíkat od rozdělané práce, mne jeho rozhodnutí překvapilo," reagoval Onderka. 

O útěku hovoří i předseda krajské organizace ČSSD v Plzeňském kraji a někdejší úřadující předseda strany Milan Chovanec, který patří ke kritikům vstupu ČSSD do vlády. "Vzhledem k tomu, že se bude konat sjezd, na kterém mohl pan Zimola své vize obhájit, jeho kroku nerozumím. Připadá mi to jako útěk. Útěk před zodpovědností," řekl ČTK Chovanec.

A i poslanec Jan Chvojka ve své reakci použil slova, že "z boje se neutíká". "Očekával jsem, že dotáhne svůj mandát do konce a přispěje ke zlepšení stavu,ve kterém se ČSSD nachází. Vybral si rezignaci uprostřed funkčního období. Je to jeho volba, kterou si musí obhájit sám. Já ji považuji za nesprávný a nešťastný krok," uvedl pro Aktuálně.cz.

"V poslední době jsme neustále slyšeli, jak je v jednom týmu a parťák Honzy Hamáčka, takže je to pro mě velké překvapení a mrzí mě to," uvedl starosta a poslanec Jan Birke. "Já myslím, že když je straně nejhůř, nebo obecně lidem nejhůř, tak se neopouštějí. Každý ale asi máme jiný pohled na svět, nejenom společensky, ale i politicky."

Za překvapivou považuje Zimolovu rezignaci i bývalý starosta Písku a nyní poslanec za ČSSD Ondřej Veselý. "Musím říct, že mě to překvapilo, protože vím, že o tu pozici ve vedení na jaře hodně stál. Nějaké důvody zmiňoval, ale ještě jsem s ním nemluvil, takže nevím, jestli jsou to skutečně ty důvody, nebo je tam ještě něco jiného." 

Jiří Zimola (47)

Narodil se 28. března 1971 v Třebíči. Vystudoval Pedagogickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích s aprobací český jazyk - dějepis. Začínal jako učitel na základní škole v Nové Bystřici na Jindřichohradecku, kde v letech 1998 až 2008 působil také jako starosta. Do zastupitelstva byl zvolen jako nestraník na kandidátce ČSSD, do strany vstoupil v roce 2000.

Do roku 2017 působil jako hejtman Jihočeského kraje. Funkci opustil v důsledku aféry kolem stavby rekreačního domu v Lipně nad Vltavou, který mu podle opozice nechal postavit ředitel krajské organizace Jihočeské nemocnice. Policie později případ odložila s tím, že nešlo o trestný čin.

Poslancem je od podzimu 2013, krátce poté ale ze sněmovny odešel. Ve stínové vládě ČSSD nejprve měl na starosti místní rozvoj, později životní prostředí. Ve funkci statutárního místopředsedy ČSSD byl teprve od února 2018. Na sjezdu se tehdy jako kandidát na předsedu strany blýskl scénkou s růžovými brýlemi, kterou chtěl poukázat na žalostný stav sociální demokracie.

Zimola má tři děti, je rozvedený.

Druhý muž ČSSD Jiří Zimola oznamuje, že končí ve vedení strany | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 17 minutami

Při nehodě autobusu s poutníky v Saúdské Arábii zemřelo nejméně 35 lidí

Nejméně pětatřicet mrtvých a čtyři zraněné si ve středu vyžádala dopravní nehoda v saúdskoarabské provincii Medína. Informoval o tom podle agentury Reuters policejní mluvčí s tím, že šlo o občany Saúdské Arábie a asijských zemí. Zpravodajský web Arab News uvedl, že nehoda se stala, když se osobní auto střetlo s autobusem s muslimskými poutníky asi 170 kilometrů od města Medína. Web zároveň zveřejnil fotografii hořícího autobusu. Policie uvedla, že incident nadále vyšetřuje a bližší podrobnosti o totožnosti obětí neposkytla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy