Nejsme slepí! Hanba Babišovi! volali studenti na demonstraci za nezávislou justici

ČTK ČTK, Eliška Halaštová
16. 5. 2019 15:53
Zhruba dvě stovky středoškolských a vysokoškolských studentů se v Praze sešly na demonstraci za nezávislou justici a za demokracii. Mladí lidé skandovali "nejsme slepí" a provolávali hanbu premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Iniciátoři akce #VyjdiVen požadují demisi nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové (ANO) a také to, aby Babišova obměněná vláda znovu požádala sněmovnu o důvěru.
Studentský protest #VyjdiVen | Video: Aktuálně.cz, Ondřej Havelka

Demonstrující studenti si před pražské Rudolfinum přinesli transparenty s nápisy "Tady ti řepka nepokvete", "A dost" nebo "Stydím se za svého premiéra". V rukou třímali také české vlajky, přeškrtnuté podobizny Babiše i prezidenta Miloše Zemana nebo pestrobarevný transparent s namalovanou obří Benešovou nad siluetou Pražského hradu.

"Nám především vadí, že naši zvolení představitelé svými činy začínají nabírat směr, který by mohl směřovat k nějaké totalitě nebo oligarchii. My si ještě nemyslíme, že ta situace nastává, ale domníváme se, že je potřeba začít na to upozorňovat ještě dříve, než se tam dostaneme," vysvětlil důvody stávky její organizátor a student DAMU Luboš Louženský.

Na demonstraci promluvili studentští zástupci řady pražských fakult i některých středních škol. Opakovaně připomněli shromážděným chlapcům a dívkám odkaz Jana Palacha a jeho myšlenku, že člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí. Hlavní organizátor akce Luboš Louženský poděkoval hlavně přítomným středoškolákům za to, že se zajímají o politiku.

"Vadí nám zásahy do justice a demokracie, která je tímto ohrožena," řekl student kvinty na arcibiskupském gymnáziu na otázku, proč se ke stávce se spolužáky připojil. "Asi bych se styděla, kdybych nic neudělala," vysvětlila studentka prvního ročníku katedry scénografie pražské DAMU, jaký má pro ni osobně stávka význam.

"Oligarchové rozkládají stát. Máme čekat, až si premiér udělá z justice poslušného pejska? Máme čekat, až si prezident udělá z ústavy toaleťák?" zeptal se Louženský davu, který mu odpovídal hvízdáním na píšťalky. "Je potřeba připomínat mocným, že tu jsme a že se jejich moci nebudeme bát," dodal.

Demonstranti mimo jiné žádají, aby prezident Zeman "jednal státotvorně, v zájmu své země a v zájmu občanů České republiky". Senátoři podle nich musí nadále důrazně vystupovat na obranu demokracie.

Hlavní shromáždění v Praze proběhlo na náměstí Jana Palacha.
Hlavní shromáždění v Praze proběhlo na náměstí Jana Palacha. | Foto: Aktuálně.cz

"Například obměn ministrů už je příliš mnoho, takže bychom byli rádi, kdyby vláda znova požádala o důvěru. Zároveň apelujeme na Senát, aby nadále dbal na ústavu a bránil demokracii," odpověděl Louženský na otázku, jaké konkrétní kroky ze strany představitelů státu požadují.

"A žádáme, aby Marie Benešová odstoupila, protože její jmenování a její osoba je se spravedlností pro všechny a rovností před zákonem pro všechny, tak jak je psáno v ústavě, skoro neslučitelná," dodal bez dalších podrobností.

Zájem studentů opadl

Stávka Vyjdi ven! proběhla už v březnu minulého roku, od té doby studenti kvůli obraně justice nestávkovali, znovu až dnes. A jejich zájem opadl. Tenkrát se ke stávce připojily více než tři stovky škol, oproti tomu nyní jich bylo v celé republice čtyřicet čtyři.

"Během roku proběhlo hodně důležitých událostí, ale my už jsme od začátku říkali, že chceme vystupovat na obranu ústavy a demokracie. Spousta těch věcí byla, řekněme, politická, ale teď opět dochází k tomu, že si někdo začíná vykládat ústavu jinak jako například pan prezident, nebo ji chce porušovat tím, že se snaží být rovnější v právu, a to se nám nelíbí," vysvětlil situaci organizátor Louženský.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy