Obžalovaný primátor má odejít, říkal Hudeček. Sám zůstává

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
23. 6. 2014 10:55
V případu Opencard padl návrh na obžalobu. Hudeček však neodstoupí. Postup státní zástupkyně považuje za nepřijatelný.
Tomáš Hudeček místo primátora neopustí.
Tomáš Hudeček místo primátora neopustí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Když byl Tomáš Hudeček (TOP 09) loni v červenci zvolen pražským primátorem, měl jasný názor na to, kdy z takové funkce odstoupit.

"Považuji za samozřejmé, že pokud státní zástupce podá obžalobu, tak ten den rezignuji,“ sliboval Tomáš Hudeček (TOP 09) po svržení Bohuslava Svobody.

Poté, co minulý pátek padl návrh na obžalobu Hudečka, Svobody i zbytku někdejších radních v kontroverzní kauze Opencard, si ovšem Hudeček svá někdejší ostrá slova rozmyslel.

Nejenže zůstane primátorem, ale jako jednička pražské kandidátky TOP 09 také hodlá tento post obhajovat v podzimních komunálních volbách.

Složit funkci by podle něj znamenalo ustoupit "tlakům pocházejícím z různých politicko-byznysových skupin“.

Hudeček: Tlaku nepodlehnu

"Jakkoliv ctím v případě politiků praxi, že by neměli lpět na své funkci v případě návrhu na obžalobu, sílící pochyby o vyšetřování a snaha definitivně vyřešit případ Opencard mě po pečlivé úvaze dovedly k rozhodnutí pokračovat v mém úsilí a sílícímu tlaku nepodléhat,“ uvedl Hudeček.

Postup státní zástupkyně Dagmar Máchové označil za nepochopitelný a nepřijatelný. Připomněl, že pochybnosti o její práci má i poslanecká vyšetřovací komise, která se průběhem vyšetřování zabývá již několik týdnů.

Jak informoval deník Aktuálně.cz, poslanci tento týden požádají nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby Máchovou z případu stáhl. Například Hudečkův stranický kolega Daniel Korte se domnívá, že Máchová trestní oznámení účelově rozdělila, čímž v podstatě umožnila, aby nebyli stíháni představitelé města v čele s Pavlem Bémem.

Za Hudečkovým rozhodnutím podle něj stojí i straníci. "Mám podporu své strany, která mě s vědomím obžaloby mojí osoby nominovala do čela kandidátky pro podzimní komunální volby v Praze. Stejně tak já stojím za všemi členy bývalé rady, kteří jsou navrženi k obžalobě spolu se mnou,“ dodal Hudeček.

Praha hledá náhradní řešení

Kromě trestního stíhání čelí Hudeček kvůli Opencard i dalším problémům – v polovině června skončila smlouva na podporu systému se držitelem autorských práv k systému, společností eMoney Services. Praha od ní chtěla licence odkoupit, nedohodla se však na ceně.

Radní teď ve spěchu hledají náhradní řešení, jedná se například s Českými drahami o využití In Karty. Provozování systému mezitím provázejí technické potíže.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy