Plzeňští archeologové objevili v Iráku zaniklé město

ČTK ČTK
15. 10. 2013 16:43
Tým ze Západočeské univerzity objevil město, jež nelze spojit s žádnou známou lokalitou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Plzeň - Pozůstatky velkého města z předislámského a raně islámského období, které údajně nelze spojit s žádnou lokalitou známou z písemných pramenů, objevili minulý týden archeologové Západočeské univerzity (ZČU) při průzkumech v arbílské provincii v iráckém Kurdistánu.

Češi se podílejí na záchraně iráckého archeologického dědictví od roku 2006.

"Zaniklé město jsme si vytipovali na satelitních snímcích v málo probádané oblasti, kde před námi působil dosud jediný archeolog, sir Max Mallowan, manžel Agathy Christie, a to před 60 lety. Předběžný průzkum lokality předčil veškerá naše očekávání," vysvětil Karel Nováček, vedoucí české archeologické mise v severním Iráku, který pracuje na katedře archeologie plzeňské filozofické fakulty.

Lokalita se rozkládá na ploše přes 100 hektarů a její ústřední stavbou je rozsáhlý opevněný areál čtvercového půdorysu. Kromě něj je tam několik dalších zděných opevnění, některá s klenutými místnostmi uvnitř.

Plocha mezi opevněními je vyplněna mnoha pozůstatky jednodušších staveb. Podle povrchových nálezů archeologové odhadují, že město existovalo přibližně mezi 3. a 12. stoletím našeho letopočtu.

"Památka leží v oblasti středního Tigridu, asi 290 kilometrů severně od Bagdádu, poblíž současného města Machmúr," uvedl Nováček. Archeologové objevili náhodně také rozsáhlé pohřebiště, které mohlo k městu patřit.

"Město bylo strategicky umístěno před vyústěním horského průsmyku, kterým procházela historicky významná cesta spojující střední Irák s Kurdistánem. Existovalo dlouhou dobu a bylo nepochybně významné, je proto s podivem, že se o něm nedochovala žádná historická zpráva. Náš výzkum jak v terénu, tak v archivech je ovšem v úplných začátcích," uvedl člen týmu, Miroslav Melčák z Orientálního ústavu Akademie věd ČR.

Čeští archeologové působí v Iráku souvisle od roku 2006, a to jak v samostatných projektech, tak i jako členové jiných výzkumných týmů. Současné průzkumy, které se zaměřují na středověké městské lokality v severovýchodní Mezopotámii, podporuje Grantová agentura ČR.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy