Plavčík dívky neznásilnil, rozhodl soud. Na jeho straně stály důkazy, učitelky i posudek znalců

ČTK ČTK
4. 2. 2016 15:01
Instruktor plavání, který čelil obžalobě z osahávání dvou pětiletých děvčat v bazénu, byl zproštěn viny. Mladíkovi se vinu nepodařilo prokázat. U soudu se ho navíc zastaly i učitelky ze školky, které tvrzení obžaloby označily za nesmysl. Ani podle soudních znalců netrpí žádnou sexuální úchylkou. On sám vinu od počátku odmítal.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Odvolací Vrchní soud v Praze ve čtvrtek definitivně osvobodil instruktora plavání, který čelil obžalobě z osahávání dvou pětiletých holčiček v pražském bazénu. Mladíkovu vinu se nepodařilo prokázat, on sám ji od počátku odmítal.

Plavčíka dělal dlouhodobě a v práci nikdy neměl problém, jiní účastníci kurzů si na něj nestěžovali a také podle soudních znalců netrpí žádnou sexuální úchylkou. Za znásilnění mu hrozilo až 12 let vězení.

Instruktora zprostil viny už pražský městský soud, státní zástupkyně se však proti verdiktu odvolala. To, že jim učitel plavání sahal do rozkroku, si podle ní dívky nemohly vymyslet.

Obžaloba tvrdila, že incident se stal v hloubětínském bazénu v dubnu 2014 při kurzu pro mateřské školy. Holčičky prý byly ve vodě u kraje bazénu a instruktor je osahával ze břehu, když je vyučoval plavecký styl prsa. Dívky původně uváděly, že jim oběma navíc zasunul prsty do pochvy, jedna z holčiček však při lékařském vyšetření změnila výpověď.

Mladíka se u městského soudu zastaly i učitelky ze školky, které tvrzení obžaloby označily za nesmysl.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy