Znásilnění dívek v bazénu je nesmysl, shodly se učitelky

ČTK ČTK
21. 7. 2015 14:56
Osmadvacetiletý instruktor je obžalovaný z osahávání holčiček při výuce plavání. Znalci uvedli, že netrpí deviací.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Učitelky plavání se u soudu zastaly osmadvacetiletého instruktora obžalovaného z osahávání holčiček loni v dubnu v pražském bazénu při výuce.

Jejich matky naopak řekly, že si tehdy pětileté dcery nemohly nic vymyslet. Učitelky byly v bazénu s jinými třídami dětí a označily obžalobu jako nesmysl. Mladík obžalobu odmítá a nechápe, kde děti z mateřské školy na obvinění přišly.

Znalci již dříve uvedli, že mladík netrpí deviací. Hrozí mu pět až 12 let vězení. Kauzu řeší Městský soud v Praze.

Soud vyslechl matky dvou školaček, které se doma svěřily s údajným osaháváním instruktorem. Jedna z matek řekla, že vyzvedla dítě 10. dubna ze školky a dcera se jí v šatně rozrušená zeptala, jestli je normální, když jí strčí učitel prsty do vagíny.

"S dcerou jsem celou situaci probrala, adekvátně k jejímu věku jsem se ptala, jak to probíhalo. Záleželo mi na tom, aby to nebylo něco, co by nebylo tak závažné, jak říkala. Probraly jsme to všechno, jestli to opravdu bylo tak, jak říkala," dodala matka.

Dcera jí prý také řekla, že instruktor "dělá to samé všem dětem, které umí plavat".

Učitelka: "Dítě bych obžalovanému klidně svěřila"

Učitelky vyslechnuté jako svědkyně shodně uvedly, že tvrzení státního zastupitelství považují za nesmysl.

Jedna z nich také řekla, že má sama pětileté dítě a neměla by problém svěřit ho obžalovanému, protože je dobrý a bezproblémový instruktor.

Holčička měla podle matky plavky v celku a při popisu události si prý jasně ukázaly, "co je na plavkách a co je pod plavkami".

K údajnému osahávání prý došlo ve chvíli, když instruktor děti učil pohyby nohou při plaveckém stylu zvaném prsa. "Byl na hraně bazénu a klečel," řekla žena. Dítě leželo ve vodě na břiše a učitel ho nadlehčoval jednou rukou na břichu a druhou prý strkal mezi nohy.

Obžalovaný učitel plavání v reakci na výpověď matky holčičky soudu zdůraznil, že v poloze na břiše na děti nesahá, protože se učí samy. Také za nimi nechodí do vody a učí ze břehu, protože je to účinnější způsob výuky.

Žena se po hovoru s dcerou nemohla dovolat ředitelky školky a přítomné učitelky byly z jiných tříd. Jela s dcerou domů a večer kontaktovala další matku a sdělila jí podezření.

Druhou matku soud také vyslechl. Vypověděla, že se při telefonátu rozplakala a šla se zeptat dcery, jestli něco neví. Ta jí měla říct, že se jí učitel také dotýkal stejným způsobem.

Hádky u soudu

Při dotazech obhajoby se advokát dostal s matkou do sporu. "Můžete znovu popsat, jak se to ten den stalo, kdo vás kontaktoval a jak jste oslovila vaši dceru?" ptal se obhájce.

"Vy si myslíte, že si tohle může pětileté dítě vymyslet?" reagovala matka. "Ano, myslím, a jako obhájce mám právo se na to ptát," odpověděl právník. Žena soudu řekla, že se o tom už nechce bavit. Výslech ale pokračoval dál, advokát pouze formuloval otázky jinak.

Jednání provázely také ústní konfrontace na chodbě. Partner druhé matky údajně slovně napadal učitelky plavání, které čekaly, až je soudce zavolá do síně ke svědecké výpovědi. Ženy již dříve uvedly, že obvinění mladíka je nesmysl.

"Bylo tam plno lidí, plavčík, učitelky, někdy i rodiče nahoře. Nevím, co by se tam mohlo stát," řekla jedna z nich.

Soudu také řekla, že ji slovně napadal muž na chodbě. "Škoda že jsem to nevěděl dříve, já už bych si s ním poradil. Ale paní státní zástupkyni to jistě neunikne. Možná ještě budete svědčit, ale v jiné věci," řekl soudce Kamil Kydalka učitelce, když se s ní loučil.

Hlavní líčení pokračuje v polovině října.

K incidentu mělo dojít loni v dubnu v Hloubětíně

Instruktor podle obžaloby znásilnil holčičky v hloubětínském bazénu. Údajně jim odhrnul plavky a osahával je v rozkroku.

Vyšetřovatelé tvrdí, že využil psychické i fyzické bezbrannosti svěřených dívek, které se obě narodily v roce 2008 a které mu byly svěřeny k dozoru a výuce.

Zatímco byly dívky ve vodě u kraje bazénu, instruktor stál na břehu, odkud je prý osahával. Jedné navíc údajně zasunul prsty do pochvy, což trestní právo vyhodnocuje jako "způsob srovnatelný se souloží".

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy