Platy vysokých úředníků se mají zveřejnit, tvrdí ÚOOÚ

ČTK Lucie Stuchlíková ČTK, Lucie Stuchlíková
7. 9. 2011 14:03
U úředníků s menší rozhodovací pravomocí se bude posuzovat, zda je zveřejnění nutné
Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Platy vysokých činitelů a zaměstnanců veřejné správy se podle Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) můžou zveřejnit. Neplatí to ale pro všechny.

Podle ÚOOÚ vždy záleží na posouzení konkrétního úřadu. "Plošné zveřejnění platů úředníků není možné, protože by se to mohlo střetávat se zákonem na ochranu osobních údajů," uvedl ředitel úřadu Igor Němec.

Na neochotu státních úřadů a firem s majetkovou účastí státu poskytnout informace o platech svých zaměstnanců upozornil online deník Aktuálně.cz.

Úřad se s ministerstvem vnitra dohodl na metodickém doporučení, podle něhož by se úřady při vydávání informací o příjmech úředníků měly řídit.

Veřejné funkcionáře dělí metodika na tři kategorie. Do té první spadají veřejní funkcionáři s rozhodovací pravomocí, jako jsou zákonodárci, členové vlády, vedoucí centrálních úřadů, starostové a radní obcí a krajů.

Informace o příjmech těchto činitelů by měly být poskytovány bez omezení.

Druhou skupinu tvoří ostatní vedoucí pracovníci. U nich mají úřady podle doporučení vždy posoudit, zda zájem na zpřístupnění informace převažuje nad právem zaměstnance na ochranu osobních údajů o jeho příjmu.

"Pokud například úředník rozhoduje o čerpání peněz z evropských fondů, je zájem jeho odměny zveřejnit. Pokud má na starosti například personalistiku, takový zájem na zveřejnění už není," dodal Němec.

Platy by se měly zveřejnit například v případě, že úředník nakládá s finančními prostředky většími než čtvrt milionu nebo se bezprostředně podílí na zadávání veřejné zakázky.

Ve třetí skupině jsou nižší úředníci. Jejich příjmy by se podle Němce neměly bez jejich souhlasu zveřejňovat vůbec. "U nižších úředníků stačí k informování veřejnosti tabulkové zařazení," uvedl Němec.

Metodika není právně závazná a konečné rozhodnutí vždy záleží na instituci, pod kterou úředník spadá.

Sněmovna navíc ve středu vypustila přílepek k návrhu doprovodného zákona k předlohám reformních zdravotnických norem, který by zveřejňování platů přímo zakazoval.

Nynější znění zákona zakazuje uvádět údaje o "poskytování veřejných prostředků podle zákonů v oblasti sociální, poskytování zdravotní péče, hmotného zabezpečení v nezaměstnanosti, stání podpory stavebního spoření a státní pomoci při obnově řízení".

K tomu měly podle přílepku přibýt "platy, odměny a další obdobná plnění poskytovaná z veřejných rozpočtů".

Na přílepek upozornila Strana zelených. Poslanci vzápětí slibovali, že sněmovnou taková úprava neprojde. Vynětí zákazu z novely zákona o svobodném přístupu k informacím doporučily zdravotnický výbor i branný a bezpečnostní výbor.

Spory o zveřejňování platů úředníků začaly poté, co Nejvyšší správní soud rozhodl o zveřejnění odměny zaměstanance zlínského magistrátu. Podle rozsudku mají lidé právo znát odměny lidé placených z veřejných prostředků.

Úřad pro ochranu osobních údajů se však proti zdůvodnění rozsudku ohradil. Úřady se pak na něj odvolávaly a nechtěly informace o platech poskytovat.

 

Právě se děje

před 37 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 57 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 1 hodinou

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy