Soudy se snaží zastavit úprk zaměstnanců. Platy v justici vzrostou skoro o 15 procent

Marek Pokorný ČTK Marek Pokorný, ČTK
10. 12. 2018 18:51
Zaměstnanci v justici budou po navýšení platů od 1. ledna v průměru pobírat takřka 30 tisíc korun hrubého. I když ale na soudech vzrostou platy o 14 procent a na státních zastupitelstvích ještě o procento víc, v justici stále zůstanou pod celostátním průměrem, který činil ve třetím čtvrtletí 31 516 korun.
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek | Foto: Lukáš Bíba

Nejvíce vzrostou platy asistentovi soudce, a to v průměru o 7190 korun měsíčně hrubého. Vyššímu soudnímu úředníkovi vzroste plat v průměru o 4750 korun, soudní zapisovatelce o 1430 korun.

Růst platů oznámil ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. "Slibujeme si od toho, že dojde k personální stabilizaci administrativních pracovníků soudů a státních zastupitelství," uvedl.

Růst platů v justici bude výrazně větší, než určuje nařízení vlády, které zvedá platy všem zaměstnancům ve veřejné správě o pět procent.

Justiční pracovníci dostanou také zvláštní příplatek podle druhu práce, kterou vykonávají. U odborných zaměstnanců s rozhodovací kompetencí to bude 1250 až 5000 korun měsíčně, u ostatních zaměstnanců 500 až 1300 korun. 

I nadále pod průměrem veřejné správy

Aby bylo výrazné navýšení možné, přeřadilo ministerstvo také podstatnou část tabulkových míst do vyšších platových tříd. "Do vyšší platové třídy se přesune 2170 lidí," informoval Kněžínek.

"Navyšování souvisí s celkovým navyšováním odměn ve veřejné správě, ale důvod je zejména ten, že odměny nesoudcovského personálu jsou dnes výrazně pod celorepublikovým průměrem. Navýšením bychom chtěli docílit toho, že se tomu průměru alespoň přiblížíme," vysvětlil ministr.

Ten přitom připustil, že i přes enormní zvýšení zůstanou platy zaměstnanců justice - když se nepočítají soudci a státní zástupci - skoro o dva tisíce nižší, než je průměr ve veřejné správě.

"Je co dohánět i do budoucna. Musíme se snažit ty prostředky nacházet i pro příští roky, protože stabilita personálu je pro nás klíčová. Ideálně bychom se rádi dostali na celorepublikový průměr ve veřejných službách a správě," konstatoval Kněžínek.

Úprk do advokacie

Podle předsedy Městského soudu v Praze Libora Vávry byla platová situace na soudech už neudržitelná. Pokud si totiž soud vychoval nové lidi, tak velice rychle odešli kvůli penězům za lepším. A to především do advokacie.

"Advokátní kanceláře jako nejjednodušší zdroj vysoce kvalifikovaných zaměstnanců odjakživa používaly soudy. V době konjunktury mohou nabídnout platy, se kterými nejsme konkurenceschopní," uvedl Vávra, podle něhož ale podobně přetahují kvalifikované pracovníky i jiné státní instituce.

Kromě asistentů soudců je krizová situace i u nižších úředníků, například zapisovatelek či protokolujících úřednic. "Často po třech měsících odcházejí za lepším a ty nejlepší pak neustále zaškolují začínající a pak pořádně nepracuje ani jedna z nich. To je vysilující," popsal Vávra.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy