Soudy se snaží zastavit úprk zaměstnanců. Platy v justici vzrostou skoro o 15 procent

Marek Pokorný ČTK Marek Pokorný, ČTK
10. 12. 2018 18:51
Zaměstnanci v justici budou po navýšení platů od 1. ledna v průměru pobírat takřka 30 tisíc korun hrubého. I když ale na soudech vzrostou platy o 14 procent a na státních zastupitelstvích ještě o procento víc, v justici stále zůstanou pod celostátním průměrem, který činil ve třetím čtvrtletí 31 516 korun.
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek | Foto: Lukáš Bíba

Nejvíce vzrostou platy asistentovi soudce, a to v průměru o 7190 korun měsíčně hrubého. Vyššímu soudnímu úředníkovi vzroste plat v průměru o 4750 korun, soudní zapisovatelce o 1430 korun.

Růst platů oznámil ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. "Slibujeme si od toho, že dojde k personální stabilizaci administrativních pracovníků soudů a státních zastupitelství," uvedl.

Růst platů v justici bude výrazně větší, než určuje nařízení vlády, které zvedá platy všem zaměstnancům ve veřejné správě o pět procent.

Justiční pracovníci dostanou také zvláštní příplatek podle druhu práce, kterou vykonávají. U odborných zaměstnanců s rozhodovací kompetencí to bude 1250 až 5000 korun měsíčně, u ostatních zaměstnanců 500 až 1300 korun. 

I nadále pod průměrem veřejné správy

Aby bylo výrazné navýšení možné, přeřadilo ministerstvo také podstatnou část tabulkových míst do vyšších platových tříd. "Do vyšší platové třídy se přesune 2170 lidí," informoval Kněžínek.

"Navyšování souvisí s celkovým navyšováním odměn ve veřejné správě, ale důvod je zejména ten, že odměny nesoudcovského personálu jsou dnes výrazně pod celorepublikovým průměrem. Navýšením bychom chtěli docílit toho, že se tomu průměru alespoň přiblížíme," vysvětlil ministr.

Ten přitom připustil, že i přes enormní zvýšení zůstanou platy zaměstnanců justice - když se nepočítají soudci a státní zástupci - skoro o dva tisíce nižší, než je průměr ve veřejné správě.

"Je co dohánět i do budoucna. Musíme se snažit ty prostředky nacházet i pro příští roky, protože stabilita personálu je pro nás klíčová. Ideálně bychom se rádi dostali na celorepublikový průměr ve veřejných službách a správě," konstatoval Kněžínek.

Úprk do advokacie

Podle předsedy Městského soudu v Praze Libora Vávry byla platová situace na soudech už neudržitelná. Pokud si totiž soud vychoval nové lidi, tak velice rychle odešli kvůli penězům za lepším. A to především do advokacie.

"Advokátní kanceláře jako nejjednodušší zdroj vysoce kvalifikovaných zaměstnanců odjakživa používaly soudy. V době konjunktury mohou nabídnout platy, se kterými nejsme konkurenceschopní," uvedl Vávra, podle něhož ale podobně přetahují kvalifikované pracovníky i jiné státní instituce.

Kromě asistentů soudců je krizová situace i u nižších úředníků, například zapisovatelek či protokolujících úřednic. "Často po třech měsících odcházejí za lepším a ty nejlepší pak neustále zaškolují začínající a pak pořádně nepracuje ani jedna z nich. To je vysilující," popsal Vávra.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy