Soudy se snaží zastavit úprk zaměstnanců. Platy v justici vzrostou skoro o 15 procent

Marek Pokorný ČTK Marek Pokorný, ČTK
10. 12. 2018 18:51
Zaměstnanci v justici budou po navýšení platů od 1. ledna v průměru pobírat takřka 30 tisíc korun hrubého. I když ale na soudech vzrostou platy o 14 procent a na státních zastupitelstvích ještě o procento víc, v justici stále zůstanou pod celostátním průměrem, který činil ve třetím čtvrtletí 31 516 korun.
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek | Foto: Lukáš Bíba

Nejvíce vzrostou platy asistentovi soudce, a to v průměru o 7190 korun měsíčně hrubého. Vyššímu soudnímu úředníkovi vzroste plat v průměru o 4750 korun, soudní zapisovatelce o 1430 korun.

Růst platů oznámil ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. "Slibujeme si od toho, že dojde k personální stabilizaci administrativních pracovníků soudů a státních zastupitelství," uvedl.

Růst platů v justici bude výrazně větší, než určuje nařízení vlády, které zvedá platy všem zaměstnancům ve veřejné správě o pět procent.

Justiční pracovníci dostanou také zvláštní příplatek podle druhu práce, kterou vykonávají. U odborných zaměstnanců s rozhodovací kompetencí to bude 1250 až 5000 korun měsíčně, u ostatních zaměstnanců 500 až 1300 korun. 

I nadále pod průměrem veřejné správy

Aby bylo výrazné navýšení možné, přeřadilo ministerstvo také podstatnou část tabulkových míst do vyšších platových tříd. "Do vyšší platové třídy se přesune 2170 lidí," informoval Kněžínek.

"Navyšování souvisí s celkovým navyšováním odměn ve veřejné správě, ale důvod je zejména ten, že odměny nesoudcovského personálu jsou dnes výrazně pod celorepublikovým průměrem. Navýšením bychom chtěli docílit toho, že se tomu průměru alespoň přiblížíme," vysvětlil ministr.

Ten přitom připustil, že i přes enormní zvýšení zůstanou platy zaměstnanců justice - když se nepočítají soudci a státní zástupci - skoro o dva tisíce nižší, než je průměr ve veřejné správě.

"Je co dohánět i do budoucna. Musíme se snažit ty prostředky nacházet i pro příští roky, protože stabilita personálu je pro nás klíčová. Ideálně bychom se rádi dostali na celorepublikový průměr ve veřejných službách a správě," konstatoval Kněžínek.

Úprk do advokacie

Podle předsedy Městského soudu v Praze Libora Vávry byla platová situace na soudech už neudržitelná. Pokud si totiž soud vychoval nové lidi, tak velice rychle odešli kvůli penězům za lepším. A to především do advokacie.

"Advokátní kanceláře jako nejjednodušší zdroj vysoce kvalifikovaných zaměstnanců odjakživa používaly soudy. V době konjunktury mohou nabídnout platy, se kterými nejsme konkurenceschopní," uvedl Vávra, podle něhož ale podobně přetahují kvalifikované pracovníky i jiné státní instituce.

Kromě asistentů soudců je krizová situace i u nižších úředníků, například zapisovatelek či protokolujících úřednic. "Často po třech měsících odcházejí za lepším a ty nejlepší pak neustále zaškolují začínající a pak pořádně nepracuje ani jedna z nich. To je vysilující," popsal Vávra.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy