Pitr přišel o advokáta. Minimálně na nějaký čas

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
21. 6. 2008 21:00
Ve vazbě má Teryngel výkon advokacie pozastaven
Jiří Teryngel je vazbě. Nemůže vykonávat advokacii.
Jiří Teryngel je vazbě. Nemůže vykonávat advokacii. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Prominetní i "obyčejní" klienti Jiřího Teryngela přišli o svého advokáta. Minimálně na čas musí třeba Tomáše Pitra nebo komplice "zloděje století" z půlmiliardové krádeže zastupovat někdo jiný.

Teryngel je kvůli podezření z více než stamilionového daňového úniku ve vazbě, a s tou se povolání advokáta neslučuje.

"Když se advokát dostane do vazby, je mu výkon advokacie automaticky pozastaven," vysvětluje mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. "Z vazby nelze advokacii vykonávat, klienti takového advokáta by mohli být poškozeni na svých právech," uvedla.

Teryngel bude zřejmě ve vazbě nejméně do doby, než policie vyslechne další účastníky případu. V něm jde o obchod s cigaretami za 750 milionů korun, který podle policejní verze případu uzavřela za advokátovy asistence společnost Letka Team.

Z celého obchodu ale stát podle policie nedostal zaplacenou daň z přidané hodnoty. Nyní byl ve stejném případu zadržen a dán do vazby také Marko Stehlík, syn někdejšího majitele Poldi Kladno.

Z vazby se zastupovat nedá

Pokud advokát nepracuje samostatně, obvykle jeho klienty převezmou kolegové z advokátní kanceláře. Tak tomu bude nejspíš i u Teryngela, který působí v kanceláři Teryngel a partneři.

"Pro klienty obecně taková situace příjemná není. Pokud s novým právním zástupcem nesouhlasí, můžou ho samozřejmě odmítnout," dodává mluvčí advokátní komory.

Pro advokáta není stíhání, které souvisí s výkonem jeho profese, jednoduché. Často  nemůže použít ve svůj prospěch všechny skutečnosti, je totiž vázán mlčenlivostí.

Co může následovat?

Tomáš Pitr. Na útěku a bez advokáta.
Tomáš Pitr. Na útěku a bez advokáta. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Jaký by byl scénář, pokud by soud uznal Teryngela vinným z daňového úniku, který mu přičítá policie?

"To záleží na výši trestu. Pokud je advokát osouzen nepodmíněně za trestný čin související s výkonem jeho povolání, je automaticky vyškrtnut," říká Chaloupková.

To by mohl teroreticky být příklad Teryngela, kterému hrozí trest v sazbě od pěti do dvanácti let vězení.

Pro Teryngela by to nebylo poprvé, kdy by se musel rozloučit se svou advokátní praxí. Advokátní komora ho v roce 2001 na pět let vyloučila ze svých řad kvůli tomu, že v takzvané kauze Český dům zastupoval obě strany sporu - stát i nájemce domu. Soud ale rozhodnutí komory na žádost Teryngela později zrušil.

Ve vazbě byl i právník Železného Rozehnal

Známý advokát, který kvůli službám klientům skončí za mřížemi. To není úplně obvyklý případ, ale stává se.

Například v roce 2001 vyzkoušel prostředí vazební cely Aleš Rozehnal, klíčový spolupracovník ředitele Novy Vladimíra Železného.

Byl obviněn kvůli pokusu o poškozování věřitele. Jeho stíhání souviselo s miliardovou transakcí mezi šéfem Novy a lichtenštejnskou Nadací Astrona.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy