reklama
 
 

Pitr přišel o advokáta. Minimálně na nějaký čas

21. 6. 2008 21:00
Ve vazbě má Teryngel výkon advokacie pozastaven

Praha - Prominetní i "obyčejní" klienti Jiřího Teryngela přišli o svého advokáta. Minimálně na čas musí třeba Tomáše Pitra nebo komplice "zloděje století" z půlmiliardové krádeže zastupovat někdo jiný.

Teryngel je kvůli podezření z více než stamilionového daňového úniku ve vazbě, a s tou se povolání advokáta neslučuje.

"Když se advokát dostane do vazby, je mu výkon advokacie automaticky pozastaven," vysvětluje mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. "Z vazby nelze advokacii vykonávat, klienti takového advokáta by mohli být poškozeni na svých právech," uvedla.

Teryngel bude zřejmě ve vazbě nejméně do doby, než policie vyslechne další účastníky případu. V něm jde o obchod s cigaretami za 750 milionů korun, který podle policejní verze případu uzavřela za advokátovy asistence společnost Letka Team.

Z celého obchodu ale stát podle policie nedostal zaplacenou daň z přidané hodnoty. Nyní byl ve stejném případu zadržen a dán do vazby také Marko Stehlík, syn někdejšího majitele Poldi Kladno.

Z vazby se zastupovat nedá

Pokud advokát nepracuje samostatně, obvykle jeho klienty převezmou kolegové z advokátní kanceláře. Tak tomu bude nejspíš i u Teryngela, který působí v kanceláři Teryngel a partneři.

"Pro klienty obecně taková situace příjemná není. Pokud s novým právním zástupcem nesouhlasí, můžou ho samozřejmě odmítnout," dodává mluvčí advokátní komory.

Pro advokáta není stíhání, které souvisí s výkonem jeho profese, jednoduché. Často  nemůže použít ve svůj prospěch všechny skutečnosti, je totiž vázán mlčenlivostí.

Co může následovat?

Jaký by byl scénář, pokud by soud uznal Teryngela vinným z daňového úniku, který mu přičítá policie?

"To záleží na výši trestu. Pokud je advokát osouzen nepodmíněně za trestný čin související s výkonem jeho povolání, je automaticky vyškrtnut," říká Chaloupková.

To by mohl teroreticky být příklad Teryngela, kterému hrozí trest v sazbě od pěti do dvanácti let vězení.

Pro Teryngela by to nebylo poprvé, kdy by se musel rozloučit se svou advokátní praxí. Advokátní komora ho v roce 2001 na pět let vyloučila ze svých řad kvůli tomu, že v takzvané kauze Český dům zastupoval obě strany sporu - stát i nájemce domu. Soud ale rozhodnutí komory na žádost Teryngela později zrušil.

Ve vazbě byl i právník Železného Rozehnal

Známý advokát, který kvůli službám klientům skončí za mřížemi. To není úplně obvyklý případ, ale stává se.

Například v roce 2001 vyzkoušel prostředí vazební cely Aleš Rozehnal, klíčový spolupracovník ředitele Novy Vladimíra Železného.

Byl obviněn kvůli pokusu o poškozování věřitele. Jeho stíhání souviselo s miliardovou transakcí mezi šéfem Novy a lichtenštejnskou Nadací Astrona.

autor: Veronika Lehovcová Suchá | 21. 6. 2008 21:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama