Piráti se omluví Legu za předvolební klip, potvrdil soud

ČTK ČTK
17. 6. 2015 12:27
V animovaném klipu "Vypustíme kaprům rybník", který strana používala před krajskými volbami v roce 2012, plavou ve vodě ryby znázorňující velké politické strany.
Spot Pirátů s názvem "Vypustíme kaprům rybník" kde použili figurku značky Lego.
Spot Pirátů s názvem "Vypustíme kaprům rybník" kde použili figurku značky Lego. | Foto: www.pirati.cz

Praha - Česká pirátská strana se musí omluvit firmě Lego za to, že použila její figurky v předvolebním spotu.

Loňské rozhodnutí potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl odvolání pirátů. Strana se hájila tím, že verdikt nedůvodně zasahuje do jejího práva na svobodu projevu.

Vyjádřila také názor, že ochrana nehmotných statků musí mít určité hranice. Firma Lego zdůrazňovala, že si nepřeje být jakkoliv spojována s politikou.

Pirát ryby vyloví

V animovaném klipu "Vypustíme kaprům rybník", který strana používala před krajskými volbami v roce 2012, plavou ve vodě ryby znázorňující velké politické strany.

Dvojice stavebnicových figurek představujících "kmotry" je krmí tisícikorunami.

Poté se objeví figurka piráta, který úplatkáře vyžene, ryby vyloví podběrákem a jednu z nich nakonec udeří palicí.

Piráti nyní musí na internetu na půl roku zveřejnit omluvu Legu za zásah do dobré pověsti a za to, že figurky zapsané jako ochranné známky neoprávněně použila bez předchozí dohody.

Musí také zaplatit náklady soudního řízení, které činí 47 000 korun. Podle pravomocného rozsudku má firma právo na to, aby si vybrala, s kým je spojována a s kým není.

Omezení autorských práv vadí

Piráti sami připouštějí, že spot měl dvě roviny: vedle korupce kritizoval také "státní regulaci duševního vlastnictví". Firmě Lego vadilo, že použitím právě jejích postaviček chtěli Piráti prosazovat svůj volební program spočívající v omezení autorských práv.

Lego navíc nechtělo vzbuzovat dojem, že Piráty podporuje či sponzoruje.

"Omluva pro nás není stěžejní. Stěžejní je to, že si nepřejeme, aby s naším podnikem byla jakkoliv spojována Česká pirátská strana," vysvětlil dnes soudu právník Lega Karel Čermák.

Strana poukazovala mimo jiné na to, že autor klipu se postavičkami z lega pouze inspiroval, stejně jako podobnými figurkami dalších výrobců, kteří působí na trhu s hračkami.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy