Piráti podali trestní oznámení kvůli dotacím pro Agrofert. Systémová korupce, tvrdí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
3. 12. 2019 10:31
Piráti podali trestní oznámení kvůli tomu, že české úřady dál vyplácejí dotace holdingu Agrofert i přes podezření, že je premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. V úterý na to upozornily Hospodářské noviny. Podle Pirátů se záležitostí zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš a místopředsedkyně Olga Richterová
Předseda Pirátů Ivan Bartoš a místopředsedkyně Olga Richterová | Foto: Radek Vebr

Piráti v minulosti několikrát vyzvali české úřady, aby proplácení dotací zastavily. Vzhledem k tomu, že se tak nestalo, podal senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty) společně se dvěma stranickými analytiky na začátku listopadu trestní oznámení pro podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití pravomoci úřední osoby nebo spáchání dotačního podvodu.

Trestní oznámení má podle Hospodářských novin celkem 58 příloh, ve kterých strana sepsala důkazy. "V této věci mohlo být spácháno až sedm trestných činů − dotační podvod, poškození finančních zájmů Evropské unie…," jmenoval nejzávažnější skutky analytik Pirátů Petr Fojtík.

Podle jeho kolegy Janusze Konieczného Piráti opakovaně a už měsíce psali úřadům a upozorňovali je na riziko porušování zákonů. "Jestliže v současné situaci opět nějaká osoba přidělí zakázku či dotaci společnostem z koncernu Agrofert, musí počítat s vysokým rizikem," varoval ministerstva senátor Wagenknecht.

"Jde zjevně o systémovou korupci, která se projevuje převzetím státu pro osobní výhody pana premiéra Babiše, který by měl sledovat zájem České republiky, a nikoliv koncernu Agrofert. Jestliže v současné situaci opět nějaká osoba přidělí zakázku či dotaci společnostem z koncernu Agrofert, tak musí počítat s vysokým rizikem trestního postihu," uvedl Wagenknecht.

Wagenknecht už v minulosti podal za Piráty také žalobu k Soudnímu dvoru EU, ve které navrhuje, aby soud konstatoval nečinnost Evropské rady v otázce Babišova údajného střetu zájmů. Senátor měl v minulosti s Babišem spory, ještě když působil jako jeho náměstek na ministerstvu financí. Babiš Wagenknechta dlouhodobě kritizuje, v pondělí ho označil za udavače.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) o trestním oznámení v pondělí podle svých slov nevěděla, stejně jako mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka. 

Babiš vložil Agrofert v únoru 2017 do sveřenských fondů, aby dostál povinnostem podle nového zákona o střetu zájmů. Zákon znemožňuje firmám vlastněným členy vlády žádat o dotace a o státní zakázky a omezuje i jejich právo na vlastnictví médií. Loni vstoupilo v platnost evropské nařízení zakazující střet zájmů, které podmínky ještě zpřísňuje.

Podezřením na Babišův střet zájmů se zabývá také audit, který zpracovala Evropská komise. Závěry auditu zatím nejsou známy, předběžná verze, která unikla do médií letos na jaře, ale konstatovala, že český premiér ve střetu zájmů je. Podle předběžné zprávy hrozí, že by Česko mělo vracet Evropské unii asi 450 milionů korun. Babiš opakovaně tvrdí, že ve střetu zájmů není a že Česko žádné peníze vracet nebude.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy